Eucharystią w kaplicy św. Rafała Archanioła rozpoczęło się świętowanie odpustu i jubileuszu 25-lecia Ośrodka Rehabilitacyjnego w Rusinowicach. Z jego pomocy korzystają niepełnosprawni z różnych stron Polski.
Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. - W tym ośrodku – od początku działalności w czerwcu 1994 roku do dzisiaj – przeprowadzonych zostało 419 kursów rehabilitacyjnych. W każdym takim kursie uczestniczyło około 75 podopiecznych wraz z jednym ze swoich rodziców lub opiekunów. A zatem z pomocy w tym miejscu skorzystało ponad 30 tysięcy dzieci potrzebujących i tyleż samo opiekunów – mówił w homilii. Podkreślił przy tym, że nie chodzi o magię liczb, ale o konkretne osoby, które miejsce to przemieniło, które dzięki posługującym tu osobom doznały pomocy i wytchnienia.
– Tym, co wyróżnia Rusinowice na tle innych miejsc pomocy dla niepełnosprawnych, jest zaproszenie do współpracy także rodziców, którzy uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych swoich dzieci, uczą się rehabilitacji, aby móc kontynuować ją po powrocie do domu – zauważył.
Abp Wiktor Skworc przyjmuje figurę św. Kingi - dar przedstawicieli Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Bochni. Klaudia Cwołek /Foto GośćMetropolita katowicki przywołał nauczanie papieża Franciszka o stosunku do cierpienia, choroby i niepełnosprawności. Rozważał także odczytany fragment Ewangelii o bogaczu i Łazarzu, zaznaczając, że można nie mieć nic, a jednak z dumą nosić swoje imię i być wewnętrznie bogatym.
– Wy, pracownicy tego ośrodka, wy, rodzice i krewni osób, które tutaj są kierowane, w końcu wy, kochani podopieczni, pokazujecie, że "być" przewyższa "mieć", że warto inwestować w to "bycie" drugiego człowieka, także wtedy, kiedy jest słabe, kruche, delikatne, ułomne, potrzebujące pomocy.
Cała homilia abp. Wiktora Skworca:
Eucharystię koncelebrowali bp gliwicki Jan Kopiec, bp senior Jan Wieczorek i zaprzyjaźnieni z Rusinowicami księża. We wprowadzeniu do Mszy bp Kopiec mówił o historii i roli tego miejsca. Podkreślił m.in., że od początku było to miejsce przygotowania niepełnosprawnych do przyjęcia sakramentów.
Słowo bp. Jana Kopca:
Po Eucharystii bp Jan Kopiec poświęcił odnowioną jadalnię dedykowaną bł. Edmundowi Bojanowskiemu, założycielowi zgromadzenia sióstr służebniczek, które od początku działalności ośrodka jest tu obecne.
Bp Jan Kopiec święci odnowioną jadalnię ośrodka. Klaudia Cwołek /Foto GośćJubileuszowo-odpustowa uroczystość trwała do późnego wieczora. W jej trakcie odbyła się m.in. Gala Skrzydeł św. Rafała Archanioła, czyli wręczenie wyróżnień osobom i instytucjom zasłużonym dla tworzenia tego miejsca.
Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach powstał w latach 1990-1994 z inicjatywy bp. Czesława Domina, ówczesnego przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Opiekę nad nią bp Domin w testamencie przekazał pierwszemu biskupowi gliwickiemu Janowi Wieczorkowi, który wciąż niestrudzenie towarzyszy niepełnosprawnym w Rusinowicach.