Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nocą do Matki Bożej

W chłodzie i ciemności 400 osób przeszło z gliwickiej katedry do sanktuarium w Rudach.

Nocna piesza pielgrzymka młodzieży z Gliwic do Rud odbyła się już po raz 13., w tym roku pod hasłem „Umocnieni w drodze”. O północy z 20 na 21 września ok. 400 osób wyruszyło w drogę.

Byli to młodzi z wielu różnych miejsc diecezji, towarzyszyło im 20 księży. W sobotę rano, po ponad 20 kilometrach marszu, uczestnicy pielgrzymki dotarli do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. – W pielgrzymce wzięło udział dużo więcej młodzieży, niż wcześniej. Szło nam się nadspodziewanie dobrze, bo po raz pierwszy od wielu lat nie padało. Doszliśmy godzinę przed zakładanym czasem – opowiada ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

– Najbardziej cieszy mnie to, że dużo młodych księży przyprowadziło młodzież ze swoich parafii i dali piękne świadectwo bycia z nią, zwłaszcza w obecnej atmosferze, gdy praca z młodymi jest narażona na trudności – podkreśla. Brak deszczu bardzo ucieszył też samych pielgrzymów, ale rano trudy wędrówki i tak mocno dały im się we znaki.

– Szło się całkiem przyjemnie, ale ostatnia prosta była już bardzo męcząca. Od ostatniego przystanku do samych Rud droga była dość żmudna. Ale atmosfera przez cały czas była dobra, a to jest najważniejsze – opowiada Paulina z Nieborowic, dla której była to druga nocna pielgrzymka. Podobne spostrzeżenia ma inny pielgrzym, Mateusz z Gliwic, który do Rud wędrował nocą po raz pierwszy. – Przez ostatnią godzinę miałem już kryzys i ledwo szedłem, ale wiedziałem, że idę w tym celu, by tu dojść, i opłacało się – ocenia.

O poranku Mszy św. w bazylice przewodniczył o. Tomasz Maniura OMI, oblacki duszpasterz młodzieży. W kazaniu przekonywał, że pójście za słowem Boga prowadzi do prawdziwego, pełnego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama