Nowy numer 23/2021 Archiwum

Dziergowice. Odsłonięta tablica poświęcona dwóm księżom

Przy kościele w Dziergowicach upamiętniono ks. prof. Pawła Brandysa i ks. kpt. Bonifacego Sławika.

O zasłużonych w walce o polskość w czasie powstań śląskich i II wojny światowej, związanych z Dziergowicami księżach przypominają obelisk i umieszczona na nim tablica. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się 21 września i rozpoczęła się Mszą św. kościele św. Anny pod przewodnictwem bp. Rudolfa Pierskały z Opola.

Organizatorem spotkania był klub Rodło Ziemi Głubczyckiej razem z klubami Góry Świętej Anny/Kędzierzyna-Koźla, Opola, Olesna i Raciborza.

Kazimierz Głowacki, prezes Rodła w Mannheim, przypomina, że uroczystość została przygotowana w 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Z tymi historycznymi wydarzeniami splatają się losy upamiętnionych księży.

- Ksiądz Brandys był powstańcem. Razem z młodszym bratem Janem, również księdzem, zorganizował samodzielne oddziały powstańcze składające się głównie z ochotników zza Odry, tzw. Grupę Brandysa. Przez 20 lat (1899-1921) był proboszczem parafii w Dziergowicach i budowniczym kościoła. W czasie plebiscytu udostępniał probostwo na narady polskich działaczy. Drugim zasłużonym dla polskiej sprawy był ks. Sławik, urodzony w Dziergowicach, który brał udział w bitwie pod Monte Cassino i był kapelanem ówczesnego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Gawliny - wyjaśnia Kazimierz Głowacki.

W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczyli przedstawiciele 11 klubów Rodła, również z Berlina i Mannheim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama