Nowy numer 23/2021 Archiwum

Gliwice. Dwa kościoły obchodzą 300. rocznicę konsekracji

Zabytkowe świątynie z bliska - św. Jerzego w Ostropie i Wniebowzięcia NMP w Łabędach.

Główne uroczystości odbędą się 22 września, ale już wcześniej można poznać bliżej te świątynie. Obok kościoła Wniebowzięcia NMP w Gliwicach-Łabędach (ul. Staromiejska 25) ustawiono wystawę planszową, która przybliża jego architekturę, wystrój i wyposażenie. Opracowała ją Anna Kwiecień, historyk sztuki z Muzeum w Gliwicach. Można ją oglądać we wrześniu, a towarzyszący im folder jest dostępny w kościele oraz w oddziałach Muzeum w Gliwicach (Willa Caro i Zamek Piastowski).

Eucharystii 22 września o 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec. Z okazji jubileuszu 15 września o 15.00 odbędzie się też koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego.

Gliwice. Dwa kościoły obchodzą 300. rocznicę konsekracji   Kościół Wniebowzięcia NMP w Łabędach. Mira Fiutak /Foto Gość

Na 22 września zaplanowano też obchody jubileuszu 300. rocznicy konsekracji zabytkowego kościoła św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie (ul. Piekarskiej 13). Tydzień wcześniej, 15 września o 15.00 i 16.00, odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Natomiast uroczystości 22 września rozpoczną się o 16.30 nabożeństwem poświęcenia odnowionych stacji drogi krzyżowej. Później głos zabiorą ks. Michał Wilner, proboszcz parafii Ducha Świętego w Ostropie, oraz Ewa Pokorska-Ożóg, miejski konserwator zabytków w Gliwicach.

O 17.15 przewidziany jest wykład ks. prof. UO dr. hab. Piotra Góreckiego. Obchody zwieńczy o 18.15 sztuka teatralna Teatru A pt. „Poranek”.

W czasie uroczystości odbędzie się promocja książki pt. „Bene ordinata et eleganter picta. Kościół św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie (1667–1719–2019)”. Jest to praca kilku autorów, przygotowana w ramach redakcji wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama