Nowy numer 25/2021 Archiwum

Coś więcej niż biuro podróży

Selfie z Bogiem na Instagrama i niewola egipska w Karkonoszach – tak 130 młodych spędzało końcówkę wakacji na wyjeździe zorganizowanym przez Młodych na Progu.

W przedostatnim tygodniu wakacji 130 osób – dzieci i młodzież – przebywało w Podgórzynie w Karkonoszach na wyjeździe rekolekcyjno-wypoczynkowym. Po zeszłorocznym udanym debiucie taką formę spędzenia wakacji już po raz drugi zaproponowało biuro programu Młodzi na Progu, czyli opracowanej w diecezji gliwickiej i stosowanej w całej Polsce metody przeznaczonej do pracy z młodzieżą w parafii (głównie przygotowanie do sakramentu bierzmowania).

Taką liczbę uczestników udało się zebrać z różnych stron diecezji – wraz z duszpasterzami przyjechali z Gliwic-Sośnicy, Bytomia-Stolarzowic, Lublińca, Tarnowskich Gór-Opatowic oraz Toszka i okolic. Podzieleni zostali na trzy grupy wiekowe – klasy IV i V, klasy VI i VII oraz klasy od VIII wzwyż, do której zaliczano też gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. A jak z zadowoleniem podkreślają organizatorzy, najliczniejszą grupą była właśnie najstarsza młodzież.

Atrakcja i formacja

Program wyjazdu został mniej więcej po połowie rozdzielony między formację a rozrywkę. Dla młodych przygotowano m.in. rozgrywki sportowe w ogromnych dmuchanych kulach, zwiedzanie zamku, huty szkła czy zaginionego laboratorium z czasów II wojny światowej oraz wędrówki po górach. Inicjator wyjazdu ks. Adam Koppel przyznaje jednak, że ekipa Młodych na Progu nie chce być organizatorem jedynie wypoczynku, bo – jak zauważa – „lepiej zrobiłoby to biuro podróży”. Chce, by była to okazja do głoszenia Ewangelii i prowadzenia młodych do Jezusa. Formację najmłodszych uczestników oparto na wyjściu narodu wybranego z Egiptu. Dzieci nie tylko czytały Księgę Wyjścia, ale też próbowały wykonywać egipską biżuterię czy bawiły się na balu żydowskim, a pytane o swoją aktywność, żartobliwie odpowiadały, że były w „niewoli”. Środkowa grupa wiekowa robiła sobie „selfie z Bogiem”, czyli uczyła się ewangelizacji poprzez portale społecznościowe, głównie Instagram, i na tej podstawie był też głoszony kerygmat. Z kolei najstarsza młodzież brała udział w „rekolekcjach przyjaźni”, dotyczących budowania więzi z Bogiem, innymi ludźmi i z samym sobą, a poruszane tematy obejmowały nawet zagadnienia związane z psychologią.

Dla każdego coś… innego

– Zauważamy, że do różnych osób przemawiają różne rzeczy. Ktoś mówi, że dla niego była ważna całodniowa wyprawa w góry. Inni podkreślają rolę wycieczek, np. do huty szkła, co wpletliśmy w treść rekolekcji, porównując serce człowieka dojrzewające do głębokich więzi do wyrabiania drogocennego krystalicznego szkła. Jeszcze inni są wdzięczni za ciekawą konferencję albo cieszą się, że mieliśmy wspólną zabawę. Uczestnicy są więc nastawieni na różne zajęcia, ale do każdego trafia coś spośród tego, co im proponujemy – opowiada ks. Adam Koppel i dodaje, że sporym wyzwaniem była sama organizacja pobytu i zajęć dla tak dużej liczby osób. Taka była właśnie idea wyjazdu, by był on dostępny dla jak największej liczby dzieci i młodzieży, stąd podział na trzy grupy. Ponadto, w przeciwieństwie do innych wyjazdów i rekolekcji organizowanych przez Młodych na Progu, nie było w tym przypadku zbyt wyśrubowanych ograniczeń wiekowych czy formacyjnych. Dzięki temu zainteresowani księża mogli znaleźć więcej uczestników wśród ministrantów, Dzieci Maryi czy członków innych grup, tak by dostęp do Dobrej Nowiny i dobrego wakacyjnego wypoczynku był jak najszerszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama