Nowy numer 38/2023 Archiwum

Premier z wizytą w gliwickiej fabryce Opla

W Gliwicach powstaje nowy zakład Opel Manufacturing Poland, który zapewni co najmniej 300 nowych miejsc pracy. - To wielka obietnica dla tego regionu - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przebywał w poniedziałek z wizytą w Gliwicach, gdzie odwiedził zakład Opel Manufacturing Poland. Premier na konferencji prasowej przypomniał niedawną deklarację francuskiej Grupy PSA - producenta samochodów m.in. marki Citroen i Peugeot, a od niedawna także Opla - że w Gliwicach będą produkowane duże samochody dostawcze.

- Wiadomo, że każda fuzja pomiędzy poszczególnymi dużymi koncernami może skutkować pewnymi zamknięciami części zakładów. Tutaj mamy do czynienia z czymś odwrotnym - jakość pracy polskich pracowników, inżynierów, kadry zarządzającej jest tak wysoka, że ten wielki koncern francuski podjął decyzję nie tylko o kontynuacji produkcji samochodów, ale w szczególności podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji samochodów dostawczych - mówił premier.

Jak mówił szef rządu, decyzje, które zostały podjęte teraz, będą miały skutki jeszcze w roku 2030 czy 2040. - Nowe miejsca pracy, które tutaj będą utworzone, i nowe inwestycje w wysokości ponad 1 mld zł to wielka obietnica dla tego regionu - podkreślił M. Morawiecki.

Premier wskazał, że przemysł samochodowy to ponad 15 proc. polskiego eksportu towarów. - To oznacza, że jest to niezwykle ważna część całej naszej gospodarki. Jednocześnie też wiemy doskonale, że jest to rozsadnik nowych technologii, innowacyjności, poprawy procesów produkcyjnych, usprawniania procesów operacyjnych. I dzięki temu możemy powiedzieć, że jesteśmy w awangardzie rozwoju technologicznego całego świata - powiedział.

Dyrektor gliwickiego zakładu Opel Manufacturing Poland Andrzej Korpak podziękował premierowi za wizytę, która - jak oświadczył - bardzo wiele znaczy dla pracowników. - To jest takie symboliczne spięcie klamrą tych już ponad 20 lat, kiedy produkujemy samochody osobowe, i kiedy z niedoświadczonych tutaj pracowników i inżynierów przekształciliśmy się już w doświadczonych - czytaj też: starszych - pracowników, którzy mogą być wzorem dla innych fabryk motoryzacyjnych - powiedział A. Korpak.

Istniejąca od prawie 21 lat gliwicka fabryka samochodów Opla to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w woj. śląskim po przełomie ustrojowym. Za ok. 2,5 roku ma stać się producentem dużych aut dostawczych Grupy PSA. Zakład ma wytwarzać nawet 100 tys. dużych vanów rocznie.

Taką decyzję ogłosiła w maju francuska Grupa PSA, która w 2017 r. kupiła europejskie fabryki Opla/Vauxhalla od amerykańskiego General Motors. Grupa PSA ma 5 marek motoryzacyjnych: Peugeot, Citroen, DS, Opel i Vauxhall.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast