Aktualna trasa pielgrzymki, znajdowanie miejsc noclegowych, śpiewnik, a nawet możliwość tworzenia osobistej kroniki - to wszystko oferuje pątnikom aplikacja Bonafide.
Dziś smartfon z dostępem do internetu stał się dla większości ludzi bodaj najczęściej używanym przedmiotem każdego dnia. Nic dziwnego, skoro to jedno urządzenie z powodzeniem zastępuje ogrom innych rzeczy, w wielu pomaga, a z niektórych nawet wyręcza.
Nowe technologie na ogół nie idą w parze ze sferą sacrum, lecz coraz częściej pojawiają się od tego wyjątki. Wśród najpopularniejszych propozycji dla mobilnych katolików można wymienić takie aplikacje jak Pismo Święte, Brewiarz, Czytania na każdy dzień czy Katechizm Kościoła Katolickiego.
Jest też sporo innych modlitewników i aplikacji promujących różne chrześcijańskie inicjatywy, a nawet pomagających przeżywać poszczególne formy duchowości. Dzięki nim każdy może przekonać się, że coś, co jeszcze niedawno raczej przeszkadzało w praktykowaniu wiary, obecnie może stać się pożytecznym narzędziem we własnym rozwoju duchowym oraz w szerzej rozumianym dziele ewangelizacji.
W trwającym sezonie pielgrzymkowym zyskuje na popularności ciągle rozwijająca się aplikacja Bonafide, stworzona przez Związek Cyfrowa Polska. Skierowana jest ona przede wszystkim do pątników przemierzających Polskę wzdłuż i wszerz po pielgrzymich szlakach.
Po zainstalowaniu aplikacja wymaga utworzenia konta (proces trwa dosłownie chwilę). Po zalogowaniu się widzimy prosty i przejrzysty interfejs, a wśród dostępnych opcji znajdziemy m.in. mapę świętych miejsc, Różaniec, możliwość wyszukania najbliższej parafii, Mszy Świętych i spowiedzi (przydatne zwłaszcza na wakacyjnych wyjazdach) czy oddzielny serwis dla uczestników spotkań Lednica 2000.
Natomiast w dziale "Pielgrzymki" wyszukujemy interesującą nas diecezję, a następnie konkretną pielgrzymkę - jest wśród nich XXVII Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
W kolejnym kroku wybieramy sposób uczestnictwa - jako pielgrzym idący lub duchowy, choć obie opcje oferują te same funkcjonalności. Ważne jest jednak zezwolenie aplikacji na dostęp do lokalizacji urządzenia - dzięki temu łatwiej nam będzie korzystać z mapy. Jest także możliwość automatycznego udostępniania swojego położenia co 10 minut.
Na głównym ekranie widzimy podstawowe wskazania o odległości czy aktualnej i prognozowanej pogodzie. Z kolei poszczególne zakładki zawierają ważne informacje, m.in. opis pielgrzymki, kontakt do organizatorów, listę duszpasterzy odpowiedzialnych za poszczególne grupy, wskazówki, co należy ze sobą zabrać oraz szczegółowy plan każdego dnia.
Poza tym znajdziemy teksty godzinek, obszerne śpiewniki, a nawet przyśpiewki poszczególnych grup. Dla wielu pielgrzymów nieodzowną funkcją może być mapa z czytelnie zaznaczoną trasą i lokalizacją postojów, posiłków i noclegów wraz z ich opisami. Z poziomu mapy możemy również tworzyć własną relację z pielgrzymki, dodawać zdjęcia i udostępniać posty na portalach społecznościowych.
Aplikacja jest na razie dostępna tylko na urządzenia z systemem Android. Link do pobrania znajdziesz TUTAJ.
Zobacz również: