Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Duch i Oblubienica

Nie jest czupurny jak inne ptaki, a przecież wiedzie prym w ptasiej symbolice, i to w całym świecie.

Gołębica wzlatuje tu od modlącego się papieża nad ziemski glob. A że kompozy- cja jest tłem dla chrzcielnicy – źródła nowego życia, ptasi symbol może tu być interpretowany szerzej. Nie tylko jako Trzecia Osoba Boska, ale też jako dusza obdarzona łaską, a w konsekwencji – cały Kościół.

Symbol duszy

Mistyczny związek między gołębicą a Oblubienicą-Kościołem i duszą zjednoczoną z Bogiem podkreślają ojcowie Kościoła, zwłaszcza w komentarzach do Pieśni nad Pieśniami. Na wczesnochrześcijańskich mozaikach w katakumbach gołąb był przede wszystkim symbolem duszy. Piękna dekoracja inspirowana tą treścią zdobi tabernakulum w kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Ważny jest tu kontekst Eucharystii. Białe gołąbki to synogarlice, symbol dusz jednoczących się w Komunii św. z Chrystusem Oblubieńcem, które wiernie oczekują Jego powtórnego przyjścia. Bo jak pisze Kasjodor: „Taka jest natura synogarlicy, że gdy utraci towarzysza życia, innego już potem nie szuka”. Autorka jest konserwatorem zabytków diecezji gliwickiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL