Nowy numer 39/2023 Archiwum

Anna Janik: Potrzebna jest edukacja pacjentów

- Potrzebna jest edukacja pacjentów, aby nie przychodzili do SOR-ów z błahych powodów - mówiła w Radiu eM Anna Janik, pielęgniarka, przewodnicząca ORPiP w Katowicach.

Anna Janik: Potrzebna jest edukacja pacjentów (15.07.2019)
Radio eM

- Należałoby pacjentom puszczać drastyczne filmy pokazujące, jak ciężka jest praca w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych - mówiła Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, w „Rozmowie poranka” Radia eM. Od 1 października w SOR-ach ma obowiązywać tzw. triaż, czyli podział pacjentów, którzy będą oznaczani kolorami na przypadki pilne i mniej pilne.

Anna Janik mówiła też o tym, że pielęgniarki toczą spór o to, czy ratownicy medyczni mogą być szefami SOR. Zapis przewidujący taką możliwość wprowadził minister zdrowia. Pielęgniarki protestują, powołując się na przepisy i podkreślają, że kierować SOR może tylko pielęgniarka oddziałowa będąca pielęgniarką sytemu.

Samorząd pielęgniarski jest też przeciwny tworzeniu nowego zawodu „technik pielęgniarstwa”.

Przewodnicząca ORPiP zauważyła, że do zawodu zgłasza się coraz więcej młodych kobiet i coraz mniej z nich chce wyjechać do pracy za granicę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast