Nowy numer 39/2023 Archiwum

Kazimierz Karolczak: Priorytetem GZM jest transport publiczny

- Wprowadzony niedawno metrobilet jest dowodem na skuteczne działanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - powiedział jej przewodniczący Kazimierz Karolczak.

Kazimierz Karolczak: Priorytetem GZM jest transport publiczny (9.07.2019)
Radio eM

W Radiu eM Kazimierz Karolczak zaznaczył, że wypracowanie wspólnego biletu na różne środki transportu publicznego w metropolii było możliwe dzięki dobrej współpracy wielu instytucji, w tym marszałków woj. śląskiego zarówno w poprzedniej, jak i w obecnej kadencji. Zadeklarował w ciągu kilku tygodni ocenę funkcjonowania metrobiletu i jego ceny. Szef GZM zapowiedział podpisanie umowy z PKP PLK SA w sprawie rozbudowy torów kolejowych na potrzeby kolei metropolitalnej. Zarysował 10-letni plan realizacji tej inwestycji. Jak powiedział gość Radia eM, na razie będzie dopracowywana siatka połączeń obecnej komunikacji miejskiej.

W ostatnim czasie GZM skompletowała też grupę zakupową, która wspólnie ogłosiła przetarg na zakup energii elektrycznej na lata 2020-2021. Przystąpiło do niej ponad 100 podmiotów. Dzięki temu łatwiej negocjować niższą cenę - mówił przewodniczący metropolii. Podobne doświadczenie będzie teraz wykorzystane w grupie kupującej gaz. Kazimierz Karolczak powiedział też w Radiu eM, że te dobre przykłady mogą pozwolić na wspólne działania w innych dziedzinach, np. w służbie zdrowia na terenie metropolii. Podkreślił jednak, że priorytetem GZM jest obecnie transport publiczny i nad nim głównie trwają prace.

Gość "Rozmowy poranka" Radia eM przychylił się do znanej w Europie, a proponowanej ostatnio w Polsce tendencji do umieszczania centralnych instytucji w różnych miastach poza stolicą państwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast