Gliwice. Festiwal „…made in Leipzig”

W sobotę 13 lipca rozpoczyna się XX Gliwicki Festiwal Bachowski. Biletowane koncerty odbędą się w trzech kościołach miasta. Koncert finałowy 24 lipca.

Twórczość tego prawdziwego giganta muzyki wpisała się idealnie w wielokulturową tradycję miasta, stając się już nieodłączną częścią letniego gliwickiego pejzażu. Tak więc dziś z wielką radością możemy zaprosić na jubileuszową edycję, tym razem  pod hasłem „…made in Leipzig” – czytamy na stronie organizatora festiwalu.

Koncert inaugurujący festiwal rozpocznie się 13 lipca o 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Marcina Lutra w Łabędach (ul. Strzelców Bytomskich 18). Wystąpią Sirkka-Liisa Kakkinen (Finlandia) – skrzypce barokowe i Elżbieta Stefańska – klawesyn. W programie utwory: J. S. Bacha, H. I. F. von Bibera i W. A. Mozarta. Ten wieczór upłynie pt. „Lipsk versus Salzburg”. Kolejne festiwalowe koncerty też mają swoje własne nazwy.

„Gambissimo” - 17 lipca  o 19.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) wystąpią Krzysztof Firlus – viola da gamba, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa i Anna Firlus – klawesyn. W programie: F. Couperin, A. Forqueray, C. F. Abel.

„Two for Bach” to koncert, który rozpocznie się 20 lipca o 19.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Włoski duet Laura Pontecorvo – flet traverso i Rinaldo Alessandrini  – klawesyn zaprezentują muzykę Bacha.

23 lipca renomowany zespół wokalny Calmus Ensemble wystąpi z koncertem „…made in Leipzig”. Artyści zaprezentują niezwykły program – przegląd 800-letniej muzycznej historii Lipska. Znajdą się w nim największe nazwiska, jak Bach, Mendelssohn czy Schumann, a obok nich muzyka wielu innych mistrzów związanych z kościołem św. Tomasza, Gewandhausem i lipskim konserwatorium. Rozpoczęcie o 19.30 w kościele Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4).

Na zakończenie festiwalu, 24 lipca, w kościele Wszystkich Świętych odbędzie się koncert kantatowo-oratoryjny. Estravaganza Consort & Players pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Zawiszy wykonają „Oratorium na Wielkanoc” Bacha. Początek o 19.30.

Organizatorem XX Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego jest Klub Inicjatyw Kulturalnych we współpracy z parafiami, gdzie odbywają się koncerty. Bilety do nabycia na bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32 231 38 55). W dniu koncertu sprzedaż biletów wyłącznie w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..