– Miłość żyje i dlatego może ciągle się rozwijać i doskonalić – mówił bp Andrzej Iwanecki podczas konsekracji wdowy. Uroczystość odbyła się w 10. rocznicę poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach.
Do stanu wdów 21 czerwca została włączona Teresa Hauser, składając na ręce bp. Andrzeja Iwaneckiego ślub czystości, poświęconej Bogu w służbie Kościołowi.
– To miejsce jest wypełnione miłością Boga i nie jest to nasza zasługa, ale jest to Jego dar – powiedział biskup w homilii. W kazaniu mówił także o Kościele jako wspólnocie i sakralnej przestrzeni, przypomniał wizytę Jana Pawła II i przesłanie, które nam wtedy zostawił. Podkreślił, że miłość Boga do człowieka domaga się odpowiedzi, i podał sposób, w jaki można to zrobić: przez troskę o tę świątynię, o wspólnotę i o siebie samego.
Uroczystość konsekracji wdowy odbyła się w diecezji gliwickiej po raz trzeci (w sumie są tu obecnie cztery kobiety żyjące w ten sposób).
Teresa Hauser jest wdową od 9 lat, ma jedną córkę. Z wykształcenia jest ekonomistą, obecnie na emeryturze. Należy do parafii katedralnej w Gliwicach. W życiu duchowym szczególnie bliska jest jej lectio divina – modlitwa słowem Bożym i życie nim w codzienności. Związana jest także z Grupą o. Pio w parafii Chrystusa Króla. Do konsekracji przygotował ją o. Tymoteusz Olsiński, proboszcz parafii franciszkańskiej.
– Stan wdów – obok stanu pustelników i dziewic konsekrowanych – należy do indywidualnych form życia konsekrowanego – wyjaśniał podczas uroczyści ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny. – Już w czasach apostolskich wdowy chrześcijańskie, za aprobatą Kościoła, podejmowały decyzję życia w czystości dla królestwa niebieskiego i poświęcały się modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Zachowując w nieustannej pamięci swoich ziemskich małżonków, wybierają Jezusa Chrystusa jako Oblubieńca niebieskiego i stają się znakiem Kościoła pielgrzymującego, który oczekuje na przyjście zmartwychwstałego Pana.
Obrzęd konsekracji wdowy jest wpisany w liturgię Mszy św. i rozpoczyna się bezpośrednio po Ewangelii. Składa się m.in. z wezwania kandydatki do konsekracji, hymnu do Ducha Świętego, uroczystej modlitwy konsekracyjnej i wręczenia znaków stanu wdowieństwa konsekrowanego: obrączki, krzyża oraz księgi Liturgii Godzin.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się