Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rząd chce zmienić działanie SOR-ów. Pomóc ma TOPSOR - segregacja i oznaczanie kolorami

U progu wakacji zaglądamy na SOR-y, czyli Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Rząd chce wprowadzić system TOPSOR, który uporządkuje przyjmowanie pacjentów. Powodem jest ogromne oblężenie i przypadki zgonów w oczekiwaniu na pomoc, a o tym było ostatnio głośno na Śląsku.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe pod lupą rządu. Posłowie pracują nad zmianami w SOR-ach i chcą ustawowo wprowadzić w tego typu placówkach system TOPSOR, który uporządkuje przyjmowanie pacjentów. Już od 1 lipca obowiązkowa segregacja pacjentów wchodzi we wszystkich dużych szpitalach, a od października ma obowiązywać w każdej placówce. Pacjenci w Katowicach do nadawania kolorów podchodzą z rezerwą, ale przyznają, że mają złe doświadczenia z wizytami na SORZE:

 

Projekt zmian w SOR-ach trafił już do konsultacji. Podczas segregacji pacjent ma dostać bilet z numerem, a chwilę później opaskę z kolorem wskazującym o kategorię. Dzięki temu na bieżąco będzie można śledzić informację o przewidywanym czasie oczekiwania.

U progu wakacji lekarze przypominają kampanię "SOR-y tu ratuje się życie". Powodem jest sezon letni, kiedy to często na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pojawiają się osoby z bolącym gardłem czy prośbą o receptę, bo rano wyjeżdżają na urlop. - Pacjentów przybywa, a kadra medyczna się kurczy - mówi Sebastian Kwiatek lekarz na SORrze w bytomskim szpitalu nr 4:

Mówiła Anna Janik szefowa Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach. Sytuację na SOR-ach ma poprawić obowiązkowa segregacja pacjentów. Po wiosennej fali zgonów na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych przygotowano przepisy, które mają usystematyzować pracę w punktach, gdzie ludzie zgłaszają się po pomoc.  - Bez triażu nie da się wyłowić pacjentów z najcięższymi przypadkami - mówi prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, doktor Tadeusz Urban:

Słuchaj więcej: Kolejki na SOR-ach. Co mówi personel?

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama