W Gliwicach rozstrzygnięto VIII Wojewódzki Konkurs dla Dzieci i Młodzieży "Ratowanie Zabytków Naszej Małej Ojczyzny".
Na konkurs wpłynęło łącznie 205 prac uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wychowanków ognisk pracy pozaszkolnej województwa śląskiego i opolskiego. Jury nagrodziło łącznie 56 uczniów.
Uczestnicy mieli do wyboru różne techniki wykonania - prace plastyczne (rysunki, obrazy, kolaże), fotografie, prace przestrzenne, prezentacje multimedialne, albumy i inne.
Co ważne, prace mogły dotyczyć tylko tych zabytków, które należy uratować, a nie takich, które zostały już odrestaurowane. Ponadto prace wykorzystujące źródła informacji musiały być zaopatrzone w bibliografię.
Jak zwykle największe wrażenie robią makiety przedstawiające odrestaurowane obiekty. W tej kategorii grand prix konkursu zdobyła Julia Białowąs ze SP nr 39 w Gliwicach za model zabytkowej macewy z XVIII wieku.
Wysokie miejsca zajęli również autorzy prac na temat m.in. starego kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach, zamku w Chudowie czy nieczynnej stacji kolei wąskotorowej w Nieborowicach.
Celem konkursu jest promocja i rozwijanie edukacji w zakresie ratowania dziedzictwa kulturowego i zabytków architektonicznych Śląska. Jego organizatorem jest ZSO nr 12 w Gliwicach. Na finałowej gali w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny.
Dzięki nawiązaniu współpracy z instytucjami promującymi ochronę zabytków udało się pozyskać atrakcyjne nagrody dla laureatów, które przekazali m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Kuria Diecezjalna w Gliwicach oraz gliwicki Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków czy Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.
Nagrodą specjalną dla wszystkich laureatów konkursu była wycieczka śladami śląskiej architektury. Laureaci zwiedzili kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela i MB Częstochowskiej w Poniszowicach oraz Zespół Pałacowo Parkowy w Pławniowicach. Wycieczka odbyła się przed samym rozpoczęciem gali finałowej.
Obecnie nagrodzone prace można oglądać w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach, następnie będą wystawione również w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach i Bibliotece Centralnej w Gliwicach.
Wyniki konkursu (nagrody grand prix i pierwsze miejsca) podajemy na kolejnej stronie.