Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rozmowa o Matce na Śląsku

Senator Maria Pańczyk- -Pozdziej i abp Damian Zimoń byli gośćmi Ślązaczki Roku w zabytkowym kościele w Starych Tarnowicach.

Spotkanie „Dla Ciebie, Matko…”, które poprowadziła zdobywczyni tytułu Ślązaczka Roku 2018, pochodząca z Tarnowskich Gór Edyta Kowalska, odbyło się w murach zabytkowego kościoła św. Marcina w Starych Tarnowicach w niedzielę 19 maja. Jej gośćmi byli abp senior Damian Zimoń oraz senator RP Maria Pańczyk-Pozdziej, pomysłodawczyni konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, również tarnogórzanka. Rozmawiali na temat m.in. kultu Maryi na Śląsku, swoich doświadczeń z pielgrzymowania oraz wspomnień związanych z własnymi matkami.

Rozmowa przeplatana była pieśniami maryjnymi śpiewanymi wspólnie wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi. – To jest nasza święta tradycja – tak arcybiskup mówił o zwyczaju pielgrzymowania Ślązaków do bazyliki w Piekarach Śląskich. Przypominał, że najlepszym sposobem na przekazanie wiary młodemu pokoleniu jest wiara starszego pokolenia i jego świadectwo. Jak mówił, od rodziców i dziadków zależy również to, czy będzie kontynuowana tradycja pielgrzymek. Akcentował też, że „rodziny nasze są silne matką”, oraz jak ważną pełnią one rolę w krzewieniu wiary.

Z kolei Maria Pańczyk-Pozdziej podkreślała, jak bardzo Ślązacy są wytrwali w swojej wierze oraz jak manifestowali ją także w czasach PRL. Senator wspominała, że matka jej do niczego nie zmuszała, ale dawała przykład, za co właśnie ceni ją najbardziej.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Dziedzictwo, które już zaprosiło na kolejne wydarzenia w ramach „Muzycznej wiosny w św. Marcinie”, m.in. na koncerty i zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama