Nowy numer 48/2020 Archiwum

Co w numerze? #22

W nowym numerze "Gościa Gliwickiego" piszemy m.in. o mało znanej historii niedoszłej figury Maryi na wieży kościoła Wszystkich Świętych, a także o kapłańskiej róży różańcowej.

Na początek maja - miesiąca maryjnego - szczególnie polecamy tekst dr. Bogusława Tracza, historyka IPN, o Hannesie Breitenbachu - gliwickim rzeźbiarzu, któremu zlecono wykonanie figury Matki Bożej, roztaczającej swój płaszcz nad Gliwicami.

W latach 30. ubiegłego wieku pokaźnych rozmiarów posąg miał stanąć na szczycie wieży kościoła Wszystkich Świętych. Były już gotowe makiety, doszło nawet do przymiarek, lecz ostatecznie pomysł porzucono, na co wpływ miały problemy finansowe parafii i przejęcie władzy w mieście przez niechętnych Kościołowi nazistów.

Ponadto w nowym numerze przeczytacie o róży różańcowej, którą utworzyło 20 księży z naszej diecezji. W ten sposób modlą się za diakonów, kapłanów, biskupów i za cały lokalny Kościół oraz o nowe powołania. A zgłaszają się już kolejni księża, by utworzyć drugą różę.

Piszemy też o zabytkowym kościele św. Jerzego w Ostropie, który został laureatem prestiżowego konkursu w kategorii za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad obiektem, oraz o książce pt. "Matka kościołów zabrzańskich" o historii kościoła św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu.

Oprócz tego relacje z ważnych i ciekawych wydarzeń w ostatnim czasie - konkursu biblijnego, otwarcia jadłodzielni w Gliwicach czy Tygodnia Ziemi w Zabrzu, a także zapowiedź m.in. obozu rowerowego dla ministrantów.

Nowy numer "Gościa Gliwickiego" jest już dostępny w wydaniu papierowym i elektronicznym (pamiętaj o wybraniu dodatku gliwickiego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama