GN 37/2021 Archiwum

Usłysz to!

Wizyta w Parku Doświadczeń to sensoryczna uczta. Dla młodych może być doskonałym sposobem na naukę przez zabawę, dla starszych – wspomnieniem szkolnych lat.

To nie jest zwyczajny plac zabaw, ale daleko mu też do nudnej sali lekcyjnej. – I nie jest to też siłownia – zaznacza Mariusz Kopeć, przemierzając alejki między urządzeniami o dziwacznym kształcie i zagadkowym zastosowaniu. Rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która od niedawna zarządza Parkiem Doświadczeń, pokazuje naprawione sprzęty, które były niszczone przez użytkowników i pozostawały niesprawne z powodu braku serwisu gwarancyjnego. Miejsce, gdzie pod gołym niebem można zaznać niecodziennej sensorycznej przygody, zlokalizowane jest przy samej zabytkowej Radiostacji Gliwickiej. Chociaż park został otwarty niecałe dwa lata temu, to od początku był mocno zaniedbywany i szybko został porzucony przez wykonawcę zobowiązanego również do jego utrzymania. Teraz, po zimowej przerwie, odżył na nowo.

Lekcja akustyki

Laboratorium fal dźwiękowych – tak w skrócie można powiedzieć, czym jest Park Doświadczeń. Lokalizacja też nie jest przypadkowa, wszak radiostacja z jakże bogatą historią przez lata emitowała sygnał radiowy, a obecnie jest wykorzystywana jako maszt dla nadajników telefonii komórkowej. Wśród urządzeń znalazły się m.in. organy rurowe, gong, rury szumiące, ksylofon (ponoć najtrudniejszy w wykonaniu, bo wymagał użycia specjalnego drewna) czy kilkudziesięciometrowy tunel pod ziemią, którym można posłać swój głos do innego miejsca. Wszystkie z nich działają bez zasilania elektrycznego, wykorzystując wyłącznie swoje właściwości akustyczne. – Najczęściej przychodzą oczywiście dzieci, ale starsi też chętnie nas odwiedzają, bo doświadczamy tu różnych zjawisk fizycznych. Dla dorosłych to również fantastyczna lekcja i powrót do przeszłości, okazja do przypomnienia, jak było w szkole, albo nawet do nadrobienia zaległości – mówi Mariusz Kopeć, wskazując na parę nastolatków, generujących różne dźwięki po kolei na każdym ze sprzętów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama