Nowy numer 41/2019 Archiwum

Drapane, woskowane, oklejane, malowane

O dawnych i nowatorskich sposobach zdobienia jajek oraz o pasjonatach tego zajęcia – coraz częściej także mężczyznach – opowiada Anna Grabińska--Szczęśniak, kurator wystawy organizowanego od 30 lat konkursu na najlepsze kroszonki.

Co roku w konkursie pojawiają się debiutanci, ale są też osoby, które biorą w nim udział już od wielu lat. Kim są kroszonkarze?

To bardzo różne osoby. Co roku przeprowadzamy ankiety wśród uczestników z myślą, że może kiedyś ich odpowiedzi przydadzą się do szerszego opracowania tematu. Kroszonki tworzą górnicy, nauczyciele, lekarze… Zaskakujące jest też to, że zgłasza się bardzo dużo mężczyzn, a wiemy, że dawniej kroszonki wykonywały wyłącznie kobiety. Panowie to mniej więcej jedna czwarta wszystkich uczestników, zatem nawet w tym obszarze nastąpiła zmiana. Kobiety przejęły niektóre męskie zawody, a mężczyźni zaczęli podejmować niektóre tradycyjne, typowo kobiece zajęcia. Warto zauważyć, że nie chodzi jedynie o sam fakt wzięcia udziału w konkursie – wśród wychodzących na podium po odbiór nagrody jest co roku około pięciu czy sześciu mężczyzn.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL