W programie m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, zajęcia z muzyki dawnej i współczesnej oraz interesujące koncerty.
W tym roku odbędzie się 39. edycja Gliwickich Spotkań Chóralnych. Większość wydarzeń będzie miała miejsce już w najbliższy weekend, 13 i 14 kwietnia, a koncert finałowy - 12 maja.
Dzień inaugurujący festiwal będzie gratką dla miłośników polskiej muzyki tradycyjnej. W Willi Caro zaplanowano interpersonalne warsztaty z muzyką i słowem dla dzieci z rodzicami, na których będzie można usłyszeć nowe piosenki ze starej tradycji i różne eksperymenty z dźwiękiem.
Nieco później propozycja dla dorosłych - pieśni wielkopostne, pasyjne, piety do Świętych Pańskich, opowieści o zwyczajach Wielkiego Postu, o pieśniach, modlitwach i muzyce, śpiewanie pełnym, wdzięcznym głosem - a cappella lub z akompaniamentem liry korbowej.
A wieczorem w kościele akademickim - "Pieśni o duszy, o śmierci, o niebie, o piekle", czyli autorski koncert Anny Brody w czasie poprzedzającym Triduum Paschalne. Organizatorzy zakładają współudział w koncercie uczestników popołudniowych warsztatów.
W drugi dzień festiwalu odbędzie się wieczorny koncert muzyki pasyjnej "Miserere Mei" w wykonaniu dwóch zespołów śpiewaczych, które w ostatnim czasie poszczycić mogły się kilkoma znaczącymi nagrodami uzyskanymi na konkursach i przeglądach chóralnych.
Z kolei koncert finałowy będzie spotkaniem z dwoma siostrzanymi zespołami: Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło oraz Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Odbędzie się 12 maja w kościele katedralny. pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
W drugiej części koncertu zabrzmi premierowe wykonanie utworu "Magnum Mysterium" Gašpera Jereba w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej.
Szczegóły na stronie festiwalu, a pełny program festiwalu publikujemy na kolejnej stronie.