GN 37/2021 Archiwum

Egzaminy się odbędą, ale większość szkół strajkuje

Śląska kurator deklaruje, że we wszystkich gimnazjach uczniowie napiszą egzaminy. Tymczasem w Gliwicach czy Tarnowskich Górach nie ma lekcji prawie we wszystkich szkołach.

Rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne, mimo strajku w oświacie, odbędą się we wszystkich gimnazjach woj. śląskiego – oświadczyła na konferencji prasowej śląska kurator oświaty Urszula Bauer. Takie przekonanie wyraził też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Do egzaminu gimnazjalnego przystępuje w regionie 38 tys. uczniów III klas gimnazjum. Kurator poinformowała jednak, że we wtorek rano 10 proc. gimnazjów zgłaszało, że mogą mieć problemy z zapewnieniem pełnej obsady nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminu.

- Mamy jednak szeroki odzew ze strony osób, które chcą pracować w zespołach - zebraliśmy ponad pół tysiąca zgłoszeń. Wszystko wskazuje na to, że będziemy w stanie wesprzeć dyrektorów, którzy sygnalizowali problemy - dodała.

Tymczasem według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, na Śląsku strajkuje 76,83 proc., czyli 2051 z 2545 placówek oświatowych.

Na przykład w Gliwicach nie ma normalnych zajęć w 54 z 55 placówek. Jedyny wyjątek stanowi ośrodek socjoterapii. Udział w strajku bierze 1482 nauczycieli, co stanowi 52 proc. gliwickich pedagogów.

Pracę podjęło 288 nauczycieli, czyli zaledwie 9 proc. - Pozostali nauczyciele, blisko 40 proc., są na urlopach, zwolnieniach lekarskich lub sprawują opiekę nad własnymi dziećmi do lat ośmiu - wyjaśnia rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzębowski.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Gliwicach strajkują nauczyciele zrzeszeni zarówno w ZNP, jak i w Solidarności. W szkole nie było we wtorek ani jednego ucznia, do przedszkola przyszło troje dzieci.

Jak mówi dyrektor placówki Beata Oparczyk, rodzice uczniów nie zgłaszają pretensji. - Wręcz przeciwnie. Wczoraj miałam telefon od jednej z mam z wyrazami poparcia, a dzisiaj inna przyniosła pączki i powiedziała, że jest z nami - podsumowuje.

W Tarnowskich Górach bez przeszkód działa tylko jedna szkoła oraz kilka przedszkoli. Do szkół przyszli nieliczni uczniowie, dla których w większości zostały zorganizowane jedynie zajęcia świetlicowe.

Bytomska Rada Miejska jednogłośnie przyjęła dziś stanowisko popierające wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jednocześnie, mając na względzie dobro dzieci i młodzieży, radni zaapelowali o podjęcie konstruktywnego dialogu w celu zapewnienia właściwych warunków do przeprowadzenia egzaminów. 

Z kolei Urząd Miasta w Rybniku poinformował we wtorek, że w tym mieście 1129 uczniów przystępuje do egzaminu gimnazjalnego, egzaminy odbędą się w 14 szkołach z oddziałami gimnazjalnymi.

- Do godzin popołudniowych w komisjach egzaminacyjnych brakowało 11 nauczycieli, aktualnie jedna szkoła ma kilkuosobowe braki kadrowe. Dyrektor placówki pracuje nad tym, by znaleźć brakującą obsadę, która pozwoli na przeprowadzenie egzaminu - przekazała rzeczniczka urzędu Agnieszka Skupień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama