GN 37/2021 Archiwum

Tatowie jak Kolumbowie

Około 150 ojców z całej Polski i z zagranicy uczestniczyło w wiosennej edycji Forum Tato.Net, które 6 kwietnia odbyło się w Zabrzu.

Hasłem warsztatów były „Miłość i szacunek”. Na początku spotkania Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator inicjatywy Tato.Net, przedstawił program jako miejsce, „gdzie odkrywa się ojcostwo”. – Tak jak Kolumbowie, rocznik 20., odkrywali, co znaczy być wolnym człowiekiem, tak my odkrywamy wolność w ojcostwie – mówił. Pierwszym z prelegentów był prof. Kazimierz Korab – socjolog, prezes fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji i ojciec trojga dorosłych dzieci. Przyznał, że „wszystkie powieści kończą się małżeństwem”, ale dla niego „największą niespodzianką jest to, że w trakcie małżeństwa miłość może rosnąć”. – To wydaje się niemożliwe – dodał, na co publiczność zareagowała gromkimi brawami.

Rycerz, pantoflarz i bokser

– Szacunek to gleba, bez niego z miłości nic nie będzie. Idę o zakład z wszystkimi panami, którzy tutaj są: miłości bez szacunku daję góra trzy lata. Takie małżeństwo nie przetrwa – ocenił. W swojej prelekcji mówił o kilku rodzajach szacunku.

– Rycerz z własnej woli okazuje szacunek, a pantoflarz dlatego, że musi. To facet, który jest w stanie pójść na rozsądny kompromis dla schabowego i seksu. Taki pantoflarz niestety nie jest atrakcyjny dla kobiety i wtedy kończy się małżeństwo, bo kobieta siłą rzeczy szuka rycerza. Albo jest też damski bokser – uważa się za rycerza, bo przecież walczy, ale jednak to ogromna różnica. Rycerskość to pewien ideał, ale z obu stron ma swoje negatywne odmiany – zauważył. – Mężczyźni, powróćcie do szacunku – warunku męskiej, odpowiedzialnej miłości, na którą czekają wasze żony i dzieci – apelował prof. Korab na zakończenie swojego wystąpienia. Jako drugi głos zabrał Grzegorz Grochowski, specjalista w zakresie dydaktyki zdolności oraz rozwoju osobistego, trener inicjatywy Tato.Net i założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości, a w wolnych chwilach muzyk i kompozytor, autor m.in. popularnej piosenki „Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem”. – Kiedyś moja córka powiedziała mi coś, co przeszyło moje serce. Mówiła prawie ze łzami w oczach: „Tato, czasami myślę, że uważasz, że kocham cię tylko wtedy, kiedy jesteś fajny i wspaniały, gdy coś ci się udaje i odnosisz sukcesy. Ale tak nie jest. Chcę, żebyś miał świadomość, że ja cię kocham w każdym momencie”. To jest właśnie to, co stosujemy w naszym życiu, zarówno w dobrych, jak i trudnych chwilach – zgadzamy się na samych siebie – zaznaczył i uczulał, że „walka między »ja idealnym« a »ja realnym« nigdy nie przyniesie rezultatu”. – I Bogu dzięki, bo gdyby było inaczej, to przestalibyśmy się rozwijać – podsumował. Na zakończenie zacytował Psalm 23 – „Pan jest pasterzem moim…” – jako obraz mężczyzny i ojca w drodze, „który nie osiągnął jeszcze celu, ale ma nadzieję i idzie, trwa w procesie formowania się ojcostwa”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama