Nowy numer 37/2021 Archiwum

Andrzej Duda w Zabrzu: Dziękuję za niezłomność trzech powstań śląskich

Prezydent wziął udział w gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. - Polska będzie państwem coraz silniejszym, a nasz biznes będzie coraz bardziej konkurencyjny - powiedział Andrzej Duda.

Rzemiosło, tradycyjną pracę i rodzinne firmy prezydent nazwał "wielką wartością naszego państwa, społeczeństwa i systemu gospodarczego".

Andrzej Duda wziął udział w gali Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, która odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Prezydent dziękował przedsiębiorcom za tworzenie miejsc pracy i gratulował sukcesów, zachęcał też do ekspansji zagranicznej. Oświadczył, że darzy polskich rzemieślników wielkim szacunkiem jako ludzi ciężkiej i solidnej pracy, często przejmowanej z pokolenia na pokolenie.

Na początku nawiązał do obchodzonego Roku Powstań Śląskich. - Chcę tu dziś przed państwem pokłonić się i podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za tamten wielki czyn trzech powstań śląskich [...], który ostatecznie doprowadził do tego, że Górny Śląsk w swojej wielkiej części w 1922 r. stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent.

- Z całego serca dziękuję za tamto bohaterstwo, za tamtą niezłomność trzech powstań, za walkę, za gotowość oddania życia - dodał i podkreślił, że wielu powstańców tworzyło później katowicką izbę rzemieślniczą.

Prezydent dziękował zrzeszonym w katowickiej izbie za stworzenie 30 tys. miejsc pracy i gratulował wielu sukcesów osiągniętych dzięki - jak mówił - woli działania, intelektowi i przedsiębiorczości. Przekonywał, że rządzący starają się ułatwiać życie młodym ludziom rozpoczynającym działalność gospodarczą i zmniejszać obciążenia, które bardzo często stanowią barierę dla stworzenia własnej firmy.

- Cieszę się, że ponad rok temu miałem możliwość podpisać coś, co nazwaliśmy "konstytucją dla biznesu", a w istocie był to pakiet pięciu ustaw, które wprowadziły szereg rozwiązań, które zaczynają działać i które, mam nadzieję, że przede wszystkim młodym przedsiębiorcom będą ułatwiały codzienne działanie - oświadczył. Prezydent wyraził też zadowolenie, że coraz więcej młodych ludzi kształci się dzisiaj w systemie szkolnictwa zawodowego.

Duda wyraził nadzieję, że polskie firmy będą miały coraz lepsze warunki do rozwoju, Polska będzie "państwem coraz silniejszym, a nasz biznes będzie coraz bardziej konkurencyjny". Tych przedsiębiorców, którzy czują się na siłach, zachęcał do ekspansji zagranicznej. Ocenił, że wspieranie takich przedsiębiorstw to ważne zadanie, także dla władz.

Podczas uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczone zostały nagrody przedstawicielom podmiotów gospodarczych, które przyczyniają się do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z nich - odznakę honorową Szabla Kilińskiego, przyznaną restauratorowi Mieczysławowi Kucharskiemu, wręczył osobiście prezydent.

Andrzej Duda odebrał z rąk rzemieślników Honorową I Złotą Statuetkę. Jak zaznaczył, wyróżnienie ma dla niego bardzo symboliczne znaczenie i odbiera je "bardzo osobiście".

- Mój dziadek, który rzeczywiście był rzemieślnikiem, byłby ogromnie dumny, że zostałem przez państwa właśnie wyróżniony tą statuetką - z tych powodów, o których mówiłem wcześniej. Jesteście państwo jednym z najpiękniejszych środowisk zawodowych w Polsce i jestem za to szczególnie wdzięczny - powiedział.

Katowicka Izba Rzemieślnicza powstała w czerwcu 1922 r. i jest najstarszą, a jednocześnie największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie. Skupia około 6 tys. przedsiębiorstw zatrudniających prawie 30 tys. osób. W swojej historii potwierdziła kwalifikacje zawodowe ponad 400 tys. pracowników. Działa w niej 75 komisji egzaminacyjnych, w których zasiada 313 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama