Nowy numer 08/2020 Archiwum

Co w numerze? #18

W najnowszym "Gościu Gliwickim" piszemy o niezwykłej historii krzyża ze Strzebinia i roli, jaką pełnią ogrody wokół kościołów.

„Każdy, kto tu wchodzi, może spojrzeć Ukrzyżowanemu w twarz. Spójrzmy i my. Co zobaczymy?” – pyta w swoim artykule Anna Szadkowska. Przypomina historię krzyża, który obecnie znajduje się nad głównym wejściem do kościoła w Strzebiniu. Krucyfiks autorstwa Theodora von Gosena ocalał po dewastacji przez wojska radzieckie w 1945 roku kaplicy w Koszęcinie.

Co wspólnego może mieć kościół w Opatowcach z rzymskim kościołem św. Praksedy na Eskwilinie? O tym, jakie znaczenie miały ogrody, parki czy wirydarze zakładane przy świątyniach i klasztorach, pisze w najnowszym „Gościu Gliwickim” Urszula Mazurczak.

W tym numerze również o regale z książkami, który stoi… przed kościołem w Kotach, gdzie można je sobie wypożyczać przez cały rok.

Oprócz tego jak zwykle relacje z bieżących wydarzeń, m.in. Mszy w 27. rocznicę powstania diecezji gliwickiej, rekolekcji trzeźwościowych, które odbyły się w Koszęcinie, wernisażu wystawy „Górnośląskie kroszonki” w bytomskim muzeum (galeria zdjęć).

Nowy numer na niedzielę 7 kwietnia jest już dostępny w wydaniu papierowym i e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama