Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Poszukiwani uczestnicy i świadkowie represji

Osoby, które wiedzą coś na temat próby usunięcia krzyża w 1960 roku w parafii franciszkańskiej w Gliwicach, proszone są o pomoc w udokumentowaniu tego wydarzenia.

Na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, na placu obok klasztoru franciszkanów, w 1960 roku ustawiono krzyż przed uroczystością Bożego Ciała. 24 czerwca modlący się pod krzyżem zostali brutalnie zaatakowani przez milicję i tzw. aktyw robotniczy. Kilkanaście osób pobito, a 27 aresztowano, w tym o. Hilarego Mamorskiego. W następnych dniach w zakładach pracy na terenie miasta zorganizowano wiece, na których starano się zrzucić winę na zakonników.

Historycy z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wspólnie z Muzeum w Gliwicach podjęli się naukowego opracowania tego tematu. W związku z tym uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń, a także osoby posiadające fotografie, dokumenty lub pamiątki proszone są o kontakt z dr. hab. Adamem Dziurokiem (e-mail: adam.dziurok@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 01) lub dr. Bogusławem Traczem (e-mail: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 27).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy