Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nasze serca są jak grota

– On tutaj nie przybył, on tu jest, był i będzie – mówił o Michale Archaniele ks. Robert Ryndak.

W kościele jezuitów w Gliwicach w miniony weekend trwało nawiedzenie kopii cudownej figury z Groty Objawień w Gargano we Włoszech.

− Organizując to wydarzenie, miałem na myśli przygotowanie do 25-lecia naszej parafii i potrzebę ochrony przed złem, także w kontekście tego, co się teraz dzieje w Kościele. Zależy mi, żeby Michał Archanioł ochraniał naszą wspólnotę, wszystkie wydarzenia i sytuacje – mówi proboszcz o. Robert Więcek.

W czasie rekolekcji ks. Robert Ryndak, michalita, nawiązywał do objawień Michała Archanioła w Gargano – trzech w V, a jednego w XVII wieku. Zaznaczył jednak, że nie spotykamy się po to, by tylko posłuchać o tym, co się wydarzyło tyle wieków temu, bo można o tym poczytać, zobaczyć film albo pojechać na miejsce. Zachęcał do odniesienia tego do naszego tu i teraz.

– Grota ma to do siebie, że przez jej otwór wpada do środka światło. I tak jest też w naszym życiu – porównywał. – Tymi promieniami światła jest dobro, które czynimy we współpracy z Bożymi darami i łaskami. To są talenty, które Bóg złożył w nas, a które odkrywamy, rozwijamy i którymi dzielimy się z innymi. To są nasze spotkania z Panem Bogiem, światło Jego słowa, Jego obecności w sakramentach – wyliczał. – Ale w naszym życiu, podobnie jak w każdej grocie, są także miejsca, gdzie może panować półmrok, czy wręcz zakamarki, gdzie panuje zupełna ciemność. To są konsekwencje naszych wyborów, grzechów.

W tym kontekście przekonywał, że św. Michał Archanioł tak jak wybrał sobie konkretną grotę na półwyspie Gargano, tak też w czasie tych rekolekcji wybrał sobie moje serce i moje życie, które chce uświęcić Bożą mocą. Chce wprowadzić do groty mojego serca Boże światło.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama