Nowe Psallite Domino Sapienter

To mają być wartościowe opracowania, ale w zasięgu każdego organisty - mówi o zbiorze zawierającym ponad 300 melodii Maciej Lamm, jeden ze współautorów.

Psallite Domino Sapienter to zbiór melodii psalmów responsoryjnych, aklamacji przed Ewangelią, modlitwy wiernych, III formy aktu pokutnego, śpiewów „Amen” kończących Modlitwę Eucharystyczną. Stanowi niejako kontynuację śpiewnika, który ukazał się w 2018 roku, jednak tym razem jako opracowanie organowe.

Prac redakcyjnych podjął się zespół muzyków kościelnych z diecezji gliwickiej i opolskiej w składzie: ks. Joachim Waloszek, Alfred Bączkowicz, Michał Blechinger, Maciej Lamm, Mateusz Mandalka, Hubert Prochota, Bogdan Stępień - konsultując się z gronem organistów spoza obydwu diecezji.

- Psallite to przede wszystkim pomoc w codziennej pracy dla organistów i muzyków kościelnych. Od wydania poprzedniego minęło już jakieś 10-11 lat, stąd mieliśmy przemyślenia dotyczące wprowadzenia kolejnych wartościowych, sprawdzonych melodii, które są już znane, i wypadało je ująć, zharmonizować - jak też i nowo powstałych. W zbiorze znalazła się znikoma liczba tych z poprzedniego wydania, to przede wszystkim nowe rzeczy - tłumaczy Maciej Lamm, organista katedry opolskiej i wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

 Zachęcając organistów do wykorzystania nowych melodii, podkreśla: - Te psalmy i aklamacje w swojej prostocie zachęcają do tego, by je wprowadzać i tym samym w czasie roku liturgicznego ubogacić śpiewy. Wg naszych obserwacji to największy tego typu zbiór w Polsce i szczycimy się, że wyszedł on z naszego opolskiego ośrodka. Tym niemniej, nie jest on przeznaczony tylko dla diecezji opolskiej i gliwickiej - liczymy, że zainteresuje muzyków kościelnych w całej Polsce.

Całość podzielona jest na pięć okresów liturgicznych, plus święta maryjne. Kilka melodii jest też w opracowaniu na chór czterogłosowy lub na organy z towarzyszeniem chóru.

Chorał jest dostępny w Wydawnictwie i Drukarni Świętego Krzyża lub w sklepie internetowym. (Opole 2019, 359 stron, twarda okładka, cena 80 zł)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..