Wystawa o nazistowskiej eutanazji zostanie otwarta 22 marca w Gliwicach. W programie są też dwa wykłady.
Polsko-niemiecka wystawa „Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945” przypomina o jednej z najbardziej brutalnych akcji nazistowskiego reżimu, polegającej na eksterminacji chorych psychicznie na Śląsku w ramach tzw. eutanazji („Aktion T4”). – Na dwujęzycznej ekspozycji, składającej się z 20 paneli wystawienniczych, zostało przedstawione tło ideologiczne czystości rasy, kolejne etapy wdrażania projektu eksterminacji chorych, aż po decyzje o ich fizycznej likwidacji jako „niegodnych życia”.
Większość śląskich ofiar akcji została uśmiercona w komorach gazowych w zakładzie Pirna-Sonnenstein w Saksonii – informują organizatorzy. Otwarcie wystawy odbędzie się 22 marca o 17.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). W programie są także dwa okolicznościowe wykłady. Doktor Dietmar Schulze przedstawi szczegóły Akcji T4 na terenie Śląska, a Hagen Markwardt opowie o działalności saksońskiego Miejsca Pamięci Pirna-Sonnenstein, gdzie powstała wystawa. Spotkanie prowadzić będzie dr hab. Grzegorz Bębnik z katowickiego oddziału IPN.
Wystawa została przygotowana przez Stiftung Sächsische Gedenkstätten, oddział Pirna-Sonnenstein. Czynna będzie do 28 kwietnia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się