Nowy numer 08/2020 Archiwum

Dr Tadeusz Urban: Zmieńmy system egzaminowania lekarzy

Lekarzy brakuje, bo zbyt wielu nie zdaje egzaminu zawodowego. Należy kształcić do leczenia, a nie do rozwiązywania testów - mówił w Radiu eM dr Tadeusz Urban, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dr Tadeusz Urban: Zmieńmy system egzaminowania lekarzy (26.02.2019)
Radio eM
- Lekarze pracują na wielogodzinnych dyżurach, bo jest ich zbyt mało - wyjaśniał dr n.med. Tadeusz Urban w "Rozmowie poranka" Radia eM. Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej odniósł się w ten sposób do informacji o śmierci podczas dyżuru lekarza w jednym z wielkopolskich szpitali. Przyczyna jego zgonu nie jest znana, ale wiadomo, że był na dyżurze ponad 30 godzin.

Gość Radia eM powiedział, że lekarzy brakuje, bo w ubiegłych latach drastycznie spadła liczba przyjęć na studia medyczne, a spośród tych, którzy studia kończą, jest niepokojąco duża liczba osób, które nie zdały egzaminu dopuszczającego do zawodu. Prezes izby postulował zmiany w systemie egzaminowania.

Dr Tadeusz Urban zwrócił też uwagę na problem braku pielęgniarek, który skutkuje wnioskami i likwidację łóżek w szpitalach, aby ich liczba była adekwatna do wymaganej przepisami liczby pielęgniarek przypadających na jedno łóżko na szpitalnym oddziale.

Tymczasem - jak zauważył gość "Rozmowy poranka" - należałoby wyliczać liczbę pielęgniarek nie w odniesieniu do liczby łóżek, ale do średniego obłożenia łóżek na oddziale. Jak szacuje śląski oddział Narodowego Fundusz Zdrowia, często łóżka na oddziałach są wykorzystane w około 60 procentach. Pozostałe 40 proc. łóżek pozostaje wolnych w oczekiwaniu na nagłe sytuacje, ale najczęściej są puste.

Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej podkreślił niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą powikłania w przypadku chorób zakaźnych, takich jak odra. W ten sposób odniósł się do trwającej akcji zbierania podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą „Szczepimy, bo myślimy”.

Włączył się w nią samorząd lekarski w całym kraju. Jej celem jest wprowadzenie przez przedszkola kryterium obowiązkowych szczepień jako warunku przyjęcia dziecka, alternatywą miałoby być przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepienia u danego dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • rta
  27.02.2019 09:29
  We wszystkich dziedzinach życia i nauki także w tych na wyższym poziomie liczy się zdanie testu i nic więcej.Nie jest to najlepszy egzamin.
  doceń 0
 • kmk
  27.02.2019 09:42
  Chcą zarabiać dużo, to niech się uczą.
  doceń 0
 • podaj nick
  27.02.2019 10:06
  będą tępsi będą wprowadzać wszelkie pomysły big farma bez mrugnięcia, Izby Lekarskie są finansowane przez firmy farmaceutyczne
  doceń 2
 • tomaszl
  27.02.2019 11:24
  Po ostatnich (niestety) częstych kontaktach z medykami zauważyłem genialną zmianę pokoleniową. Młodzi oraz w średnim wieku lekarze zdecydowanie lepiej komunikują się z pacjentami, widać nie tylko wiedzę medyczną, ale też ich zaangażowanie. To samo zresztą dotyczy całego personelu medycznego, stąd nawet trudne szpitalne pobyty nie są już jakąś katorgą jak to bywało kilkanaście lat temu.
  Stąd być może zamiast samych testów przydałoby się też branie pod uwagę zaangażowania w trakcie praktyk, czy później w trakcie specjalizacji.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama