Nowy numer 39/2023 Archiwum

Lwowiacy i Kresowiacy świętują

Zabrzański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich obchodzi 30-lecie nieprzerwanej działalności.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 24 lutego od Mszy św. w kościele św. Anny w Zabrzu oraz modlitwy przy krzyżu pamięci i obelisku. Przewodniczył im ks. Józef Kusche, emerytowany proboszcz parafii.

Dziś w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się gala i biesiada lwowska.

Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstał w Zabrzu w styczniu 1989 roku. Na inauguracyjne spotkanie przyszło ponad 320 osób. Pierwszym wieloletnim prezesem był Andrzej Michniewski.

Od początku swojej działalności oddział TMLiKPW w Zabrzu wiele uwagi poświęcał między innymi pomocy Polakom mieszkającym we Lwowie i na Kresach. Podczas zeszłorocznych wakacji, dzięki współpracy z innymi osobami i instytucjami, gościł grupę 22 dzieci z polskich rodzin z Naddniestrza. Mieszkały one u rodzin z parafii św. Wojciecha w Zabrzu.

Od 1989 roku w ostatnią sobotę listopada oddział organizuje uroczystości związane z rocznicą Obrony Lwowa. W kościele św. Anny odprawiana jest Msza, a po niej przy krzyżu i obelisku z ziemią z cmentarza Orląt Lwowskich, cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz z Katynia składane są kwiaty i zapalane znicze.

Obecnie TMLiKPW w Zabrzu liczy kilkudziesięciu członków i spotyka się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4. Prezesem jest Andrzej Azyan.

Lwowiacy i Kresowiacy świętują   Miejsce pamięci przed kościołem św. Anny w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast