Nowy numer 37/2021 Archiwum

W Gliwicach będzie obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium astronomiczne ma powstać za dwa lata w kompleksie naukowo-biznesowym Nowe Gliwice.

Dokładnie do końca pierwszego kwartału 2021 roku ma pojawić się na dachu biurowca, który będzie nową siedzibą gliwickiej firmy KP LABS.

Obserwatorium będzie służyć jej pracownikom m.in. do nawiązywania łączności z budowanym przez nich satelitą Intuition-1. Firma zajmuje się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space.

W nowej siedzibie, zaprojektowanej przez gliwicką pracownię MFA Studio, oprócz przestrzeni biurowych znajdą się specjalistyczne pomieszczenia i laboratoria, m.in. planowania i kontroli misji, uczenia maszynowego czy analizy zdjęć satelitarnych oraz cleanroom, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

Natomiast na dachu budynku powstanie obserwatorium astronomiczne z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy o powierzchni 100 m.kw.

W Gliwicach będzie obserwatorium astronomiczne   Materiały MFA STUDIO Sp. z o.o. www.mfastudio.pl - Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą - tłumaczy Rafał Żogała, Project Manager w KP LABS.

Firma działa w Gliwicach od 2016 r., spółkę założyła grupa inżynierów związanych z Politechniką Śląską. Jednym z głównych jej projektów jest misja Intuition-1, której celem jest zbudowanie i wyniesienie na orbitę satelity wyposażonego w niezwykle wydajny komputer.

Dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie w stanie rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach, i wysłać je do analizy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama