Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Apel do ministra zdrowia i prezesa NFZ

Na wczorajszej sesji radni w formie uchwały zaapelowali o podjęcie działań zmierzających do finansowania przez NFZ świadczeń kardiologii inwazyjnej na terenie miasta Gliwice.

Spór o finansowanie trwa, poniżej zamieszczamy cały tekst apelu, który wyjaśnia sprawę.

Natomiast w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, z inicjatywy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, po interwencjach prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, odbyło się spotkanie dotyczące leczenia kardiologicznego w Szpitalu Miejskim nr 4. W rozmowach, oprócz wojewody, uczestniczyli także m.in. zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ds. medycznych Piotr Nowak, zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala, prezes szpitala Renata Bryła oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii prof. Krystian Wita.

Na razie, oprócz deklaracji, nic się w tej kwestii nie zmieniło.

APEL RADY MIASTA GLIWICE
DO MINISTRA ZDROWIA I PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

o podjęcie działań zmierzających do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń kardiologii inwazyjnej na terenie miasta Gliwice i zapłatę za wykonane przez Szpital Miejski nr 4 świadczenia ratujące życie.

W czerwcu 2017 roku uruchomiono w Gliwicach nowoczesną pracownię kardiologii inwazyjnej, w 100% sfinansowaną z budżetu Miasta Gliwice, która zgodnie zapewnieniami NFZ miała otrzymać finansowanie. Dzięki tej inwestycji pacjenci z chorobami serca mogą otrzymać fachową, specjalistyczną pomoc na miejscu w Gliwicach.

Przed otwarciem pracowni pacjenci z Gliwic i powiatu gliwickiego z zawałem serca byli leczeni inwazyjnie rzadziej, a pomoc im była udzielana średnio 45 minut później niż przeciętne wartości dla województwa śląskiego.

Od początku funkcjonowania pracowni kardiologii inwazyjnej wykonano ponad 2500 zabiegów ratujących życie, a obowiązkiem szpitala było ich udzielenie. Na chwilę obecną dług NFZ z tego tytułu wynosi ponad 9 mln złotych! Taka sytuacja poważnie zagraża dalszemu funkcjonowaniu szpitala. Nadal też wbrew wcześniejszym obietnicom, szpital nie ma zapewnionego przez NFZ finansowania świadczeń kardiologii inwazyjnej.

Kwestią oczywistą jest, że w przypadku chorób serca, niezwykle istotny jest dostęp do najlepszych możliwych środków znanych współczesnej medycynie, znajdujących się możliwie blisko miejsca zamieszkania.

Z Map Potrzeb Zdrowotnych wynika jednoznacznie (biorąc pod uwagę strukturę ludności, wiek, płeć, miejsce zamieszkania), że od 2016 roku do 2029 roku prognozowany jest wzrost zapotrzebowania na procedury realizowane w pracowniach hemodynamicznych o 14%.

Miasto Gliwice oraz powiat gliwicki łącznie liczą ok. 300 tys. mieszkańców, którzy podobnie jak większość mieszkańców województwa śląskiego, ze względu na stopień zanieczyszczenia powietrza są bardziej zagrożeni chorobami serca. W tej sytuacji kwestia zasadności funkcjonowania w Gliwicach oddziału mogącego szybko i fachowo leczyć choroby serca nie może budzić żadnych wątpliwości!

Mając na uwadze powyższe apelujemy o podjęcie wszelkich działań zmierzających do zakontraktowania w Gliwicach świadczeń kardiologii inwazyjnej oraz zapłatę za świadczenia już wykonane.

  • O proteście wobec braku finansowania przez NFZ pracowni kardiologii inwazyjnej w Szpitalu Miejskim nr 4, który odbył się 2 lutego pisaliśmy TUTAJ.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy