Nowy numer 7/2019 Archiwum

Farorz na rowerze

– Mamy radosną wiadomość dla nieba, ale smutną dla nas tu, na ziemi – tymi słowami 14 lutego 1999 roku na jednej z niedzielnych Mszy św. o. Zbigniew Górecki SJ oznajmił parafianom śmierć ich proboszcza, o. Adama Wiktora SJ. W bytomskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa dało się wtedy poczuć chłód tych słów i oddechy wiernych wstrzymywane z niedowierzaniem.

W tym roku mija 20 lat od czasu, odkąd ojca Adama nie ma wśród parafian. – Zawsze blisko ludzi, tak serdeczny i swojski, nie odczuwało się przy nim żadnego dystansu – zgodnie wspominają mieszkańcy dzielnicy. Znany był z tego, że często przemieszczał się na rowerze. Rowerem przez parafię i – chciałoby się dokończyć – rowerem przez świat, ale jak parafia, tak i parafianie byli dla o. Adama całym światem. Rowerowe podróże to zdecydowanie znak rozpoznawczy jego codzienności. Nie było zaskoczeniem spotkanie go w drodze do pracy czy na zakupy – zawsze przystanął, przywitał się porozmawiał.

Matczyne pocieszenie w stanie wojennym

Ojciec Adam, zanim przybył do Bytomia, był już dość rozpoznawalną postacią, zwłaszcza wśród ludzi pracy. W parafii św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu znany był z organizowania pomocy dla internowanych i represjonowanych oraz ich rodzin w trudnym czasie stanu wojennego. Od jego wprowadzenia został duszpasterzem „Solidarności”. Po czasie zyskał nawet miano „wrocławskiego Popiełuszki”.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL