Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ponad 120 finalistów

Wkrótce rozstrzygnięcie 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Na przesłuchania finałowe i galę wstęp jest wolny.

Ponad 120 amatorskich zespołów i solistów weźmie udział w rozpoczynających się 10 stycznia w Będzinie zmaganiach finałowych. Wyłoniono ich spośród ponad 1,6 tys. uczestników eliminacji. To największy przegląd kolędowy w Polsce. Patronat nad nim objął Andrzej Duda, prezydent RP .

Przesłuchania eliminacyjne 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbyły się między 22 listopada a 27 grudnia ubiegłego roku w 38 ośrodkach w kraju oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Etap finałowy zaplanowano od 10 do 13 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie.

- Przez trzy dni będzie można usłyszeć kilkaset kolęd i pastorałek - tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych - wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne - mówi rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.

Występy wykonawców oceni jury, na czele którego stoi prof. Benedykta Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wśród jurorów są też prof. Teresa Krasowska z Akademii Muzycznej im. Paderewskiego w Poznaniu oraz Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, a także ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jurorzy wyłonią zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz zdobywcę Grand Prix Festiwalu - główna nagroda, ufundowana przez prezydenta Będzina, to 10 tys. zł. Podsumowaniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka w Będzinie, który odbędzie się 13 stycznia.

Wstęp, zarówno na przesłuchania finałowe, jak i koncert galowy, jest wolny i otwarty dla wszystkich. Całość będzie też transmitowana na stronie internetowej festiwalu mfkip.pl.

Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Ma formułę konkursu i przeznaczony jest dla amatorów. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę. Wśród laureatów z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, wokalista Andrzej Lampert czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama