Pomagania można się uczyć

Hospicjum im. Matki Teresy w Zabrzu zaprasza na bezpłatny kurs „Podstawy opieki nad chorym u kresu życia”.

W kursie może uczestniczyć każdy zainteresowany, a prowadzić go będzie ekipa hospicjum: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i kapelan.

– To jest druga edycja kursu, w zeszłorocznym wzięło udział około 30 osób. Tym razem grupa będzie większa, może liczyć nawet ponad 50 uczestników, bo zajęcia odbywać się będą w Centrum Organizacji Pozarządowych – mówi Łucja Bartoszewska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum. – To nie jest kurs przygotowujący przyszłych wolontariuszy, ale kurs skierowany do osób zainteresowanych problem opieki nad chorym, głównie u kresu życia. W programie jest wiele ważnych tematów psychologicznych, takich jak zasady rozmowy z chorym, mówienia prawdy czy zmowy milczenia. Poruszamy też temat żałoby, który zawsze zaskakuje osobę dotkniętą śmiercią kogoś bliskiego, ale można ten problem trochę oswoić, a to już zmniejsza lęk przed trudnymi przeżyciami – podkreśla.

W programie kursu są też praktyczne ćwiczenia z opieki pielęgniarskiej, zagadnienia związane z chorobą nowotworową czy prawami pacjenta.

Kurs odbywać się będzie od stycznia do czerwca 2019 roku, w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, łącznie 10 spotkań po 2 godziny zegarowe, od 18.00 do 20.00. Zajęcia rozpoczynają się 21 stycznia.

Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się telefonicznie: 32 271 77 44 (poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 11.00 do 13.00, czwartek od 16.00 do 18.00).

Tematy wszystkich spotkań i inne informacje dostępne są na stronie hospicjum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..