Rajza po muzeum na COP24

Muzeum Śląskie w Katowicach włącza się w organizację imprez towarzyszących i wydarzeń w ramach trwającego Szczytu Klimatycznego. Dla gości instytucja przygotowała szereg atrakcji.

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to wyjątkowa okazja, by zaprosić uczestników konferencji do poznania Muzeum Śląskiego, prezentującego wybitne dzieła sztuki polskiej oraz ukazującego bogactwo śląskiej tradycji i kultury - podkreślają pracownicy muzeum. - To także ważny moment, by w ogólnoświatowej debacie nad zmianami klimatu i wykorzystywania świata przez człowieka mógł wybrzmieć głos sztuki i artystów.

Z tej okazji Muzeum Śląskie przygotowało specjalny program wydarzeń związany z tematyką ekologiczną. 

Pierwsza propozycja to "Rajza po muzeum" - specjalne polsko-angielskie oprowadzania z przewodnikiem po Muzeum Śląskim, które będą odbywać się codziennie od 1 do 16 grudnia (z wyjątkiem poniedziałków 3 i 10 grudnia) o 16.00 i 18.00. Oprowadzanie trwa ok. 60 minut i stanowi wstęp do zwiedzania indywidualnego. Bilety w cenie 39 zł dostępne są w kasie lub na stronie internetowej. We wtorki wstęp wolny. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

W ofercie Muzeum Śląskiego na COP24 znalazła się instalacja autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny "Porozmawiajmy o śmieciach". Twórcy podejmują próbę poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów i przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem architektonicznym.

Wystawa, poprzedzona wyprawą do Mumbaju oraz szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu, pragnie zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwości ich efektywnego wykorzystania. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżenie różnych punktów widzenia i tym samym prowokować do zmiany naszego podejścia do odpadów.

Projekt przede wszystkim obnaża ponurą niezmienność brutalnych mechanizmów (post)kolonialnego wyzysku. Mimo szczerych chęci i szlachetnych deklaracji w początkach XXI wieku wciąż tysiące mieszkańców tak zwanego Trzeciego Świata wegetują na odpadach cywilizowanego Zachodu, dosłownie i w przenośni żyjąc na śmietnisku.

Instalacja Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny reprezentowała Polskę podczas 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W Muzeum Śląskim można ją oglądać do 27 stycznia 2019 roku. Miejsce: foyer, poziom -2.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..