Nowy numer 17/2024 Archiwum

Z Bożą pomocą ku naszemu odnowieniu

List pasterski biskupa Jana Kopca na Adwent 2018.

Przypominając pokorne przyjęcie przez Maryję zwiastowania Pańskiego, biskup gliwicki pisze w liście, że "w tegorocznym okresie Adwentu jako wyznawcy Chrystusa będziemy poszukiwać sposobów umocnienia na drodze wskazanej nam przez Maryję, odważną Niewiastę, która napełniona żywą wiarą, przemogła własne obawy i umożliwiła spełnienie się ważnych zapowiedzi samego Stwórcy".

Bp Kopiec przypomina też niedawno zakończony I Synod Diecezji Gliwickiej. "Najważniejszym jego wskazaniem jest przekonać nas, aby odtąd nikt nie szczędził swych sił i talentów dla wzmocnienia świadectwa naszego posługiwania w skomplikowanym świecie, który wart jest ogarnięcia naszą życzliwością i troską. Trzeba zdystansować się od własnych wyłącznie wizji, od chowanych rozmaitych uprzedzeń względem Kościoła czy poszczególnych ludzi, od traktowania sfery wiary jako jednego z elementów swojego zawodowego życia, obliczonego na indywidualną pomyślność w ziemskim wymiarze. Gdyby udało się nam przekroczyć próg własnych przyzwyczajeń i ograniczeń, to zamierzenia naszych synodalnych przemyśleń mogłyby przynieść wiele pozytywnych owoców dla dobra naszej diecezjalnej wspólnoty" - czytamy w liście.

Wymieniając ważne postanowienia synodu, biskup wskazuje m.in., że "niektóre centralne agendy kurialne zostaną przekształcone w celu dostosowania się do ogólnokościelnych struktur, umożliwiających bardziej rzetelne wypełnianie zadań dla dobra wspólnoty diecezjalnej". Następnie zapowiada korekty w sieci dekanalnej, których liczba zmniejszy się z 18 do 16.

"Na pewno trudniejsze do realizacji będą wołania o odnowioną wizję naszej dojrzałości w wierze. Uczestniczymy w niełatwych przemianach w całym świecie dotyczących naszego postrzegania obowiązków wiary. Zarówno Ojciec Święty Franciszek, jak i poszczególne wspólnoty diecezjalne w całym świecie uświadamiają sobie, jak zdecydowanie trzeba nam ożywić relację z Bogiem, odświeżyć życie duchowe, poświęcić więcej czasu na zagłębianie się w orędzie zbawcze na modlitwie i podczas ćwiczeń duchowych" - zaznacza biskup.

"Zauważamy też, jak konieczne jest oczyszczenie życia kapłańskiego z rutyny i niedociągnięć. Do rzetelnego rachunku sumienia wzywają nas nie tylko przypadki nadużyć seksualnych ze strony duchownych w odniesieniu do osób małoletnich, ale także przynaglenie, by z wrażliwością zwrócić się do ofiar tych bolesnych nadużyć. Naszego wielkodusznego otwarcia wymagają nie tylko potrzeby dzieci i młodzieży, ale równie zdecydowanie potrzeby małżonków i rodzin, a także ludzie chorzy i posunięci w latach" - pisze bp Kopiec, wskazując na Chrystusa jako "centrum, z którego płynąć będą najpiękniejsze myśli, pociągające ku czystości, uczciwości i wrażliwości na zbawienie".

List będzie odczytywany w kościołach diecezji gliwickiej w jedną z niedziel Adwentu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy