Nowy numer 37/2021 Archiwum

Co w numerze? #1

Przed Barbórką przyglądamy się wizerunkom patronki górników w naszej diecezji. A oprócz tego m.in. o nowej książce ks. dr. hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego i kalendarzu ośrodka w Rusinowicach.

Począwszy od numeru "Gościa Niedzielnego" na pierwszą niedzielę Adwentu i zarazem nowego roku liturgicznego rozpoczynamy nasze cotygodniowe zapowiedzi najważniejszych i najciekawszych treści, jakie znajdziecie Państwo w nowym wydaniu dodatku gliwickiego. Będziemy je publikować w każdy czwartek, czyli w dniu, w którym nowy numer trafia do sprzedaży.

"Jest obecna niemal w każdej z naszych świątyń. Dlaczego żyjąca w III w. dziewica i męczennica trafiła na Śląsk i jest nam tak bliska?" - pyta diecezjalna konserwator zabytków Anna Szadkowska w swoim tekście poświęconym patronce górników i jej obecności w kościołach diecezji gliwickiej, w których - jak pisze - "aż roi się od św. Barbar".

"Kalendarz niesie nadzieję, jest bardzo kolorowy i radosny, mimo że choroba i cierpienie są chlebem powszednim tego miejsca" - to już o kalendarzu przygotowanym przez ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w Rusinowicach, który w 2019 roku będzie obchodzić 25-lecie działalności.

Proponujemy też tekst o nowej książce ks. dr. hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, profesora Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego i rektora Śląskiej Szkoły Ikonograficznej: "Szawuot w ikonie", która w sposób naukowy analizuje Zesłanie Ducha Świętego, ale może być przydatna również w szerszej refleksji nad Pięćdziesiątnicą.

Oprócz tego w nowym numerze znalazły się relacje z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, m.in. uroczystości Chrystusa Króla w katedrze, święta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wręczenia dyplomów tegorocznym absolwentom Studium Muzyki Kościelnej czy zabrzańskich obchodów 100. rocznicy obrony Lwowa.

Nowy "Gość Gliwicki" jest już dostępny w wersji papierowej oraz w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama