O mieście nad Kłodnicą

Bogusław Tracz: Chciałem napisać taką książkę, którą sam przeczytałbym z zainteresowaniem.

Wkrótce odbędzie się premiera książki historyka związanego z Gliwicami od urodzenia.

„Chciałem napisać taką książkę, którą sam przeczytałbym z zainteresowaniem. Książkę, która byłaby łącznikiem między różnymi narracjami o mieście nad Kłodnicą. Celem, który mi przyświecał, było również przerzucenie, a może bardziej naprawienie mostów pomiędzy dziejami Gleiwitz a historią Gliwic. Czy mi się to udało, ocenią czytelnicy” - pisze we wstępie do nowej publikacji dr Bogusław Tracz.

Na „Gliwice. Biografię miasta" składa się 14 rozdziałów ujmujących historię miasta od pradziejów aż po początek XXI wieku, przy czym okresom bliższym współczesności celowo poświęconych jest więcej miejsca niż epokom wcześniejszym.

O napisanie książki Bogusława Tracza poprosił dyrektor Muzeum w Gliwicach.

- Jako wydawca, zastanawiając nad tym, jaka powinna być współcześnie opowiedziana historia miasta, w którym mieszkamy, pragnąłem, aby przede wszystkim miała charakter popularny. Miałem zatem na myśli książkę, która nie uchybiając warsztatowi profesjonalnego historyka, nie zanudziła czytelnika, który historykiem nie jest, a jednak chce być świadomy tego wszystkiego, co z miejsca zamieszkania czyni coś znacznie więcej niż tylko jednostkę administracyjną na mapie kraju. Bo Gliwice są naszym większym domem, o którym powinniśmy wiedzieć jak najwięcej. Stąd biografia miasta, czyli niemal rodzinna historia - powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Spotkanie z okazji premiery książki z udziałem dr. Bogusława Tracza i dr. Sebastiana Rosenbauma odbędzie się w Willi Caro w Gliwicach 30 listopada o 17.00.

Książkę można kupić w Gliwicach: w Willi Caro, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, w kinie Bajka i księgarni Kawka (ul. ks. J. Siemińskiego 11).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..