Debata o górnictwie

W Zabrzu odbędzie się 22. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Kultura Europy Środkowej.

Tegoroczny temat to „Miasta górnicze i górnictwo w Europie Środkowej”. Spotkanie odbędzie się 15 i 16 listopada w Teatrze Nowym (inauguracja, pierwszy wykład, dyskusja panelowa) i Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza (ciąg dalszy).

„Podczas tegorocznej konferencji pragniemy przypomnieć, ale także rozważyć nie tyle dzieje miast, w których i wokół których rozwijało się górnictwo, co ukazać istotę takiego ośrodka, jego odmienność i funkcjonowanie. Pragniemy przeanalizować proces rozwoju górniczych miast od powstania pierwszych kopalń do czasów, gdy kopalnie są zamykane, a miasta te zmuszone są szukać nowych strategii rozwojowych. Zależy nam również, by pokazać problemy i życie mieszkańców, zarówno górników, jak i przedstawicieli innych profesji” – informuje prof. Antoni Barciak, przewodniczący Rady Naukowej konferencji.

Po otwarciu spotkania 15 listopada o 9.00 referat wprowadzający pt. „»Narracje górnicze z terenu Zabrza, Zabrze 2016«. Refleksje czytelnika nad przemijalnością miejsca i pamięci” wygłosi prof. dr hab. Ewa Chojecka. Później rozpocznie się dyskusja panelowa na temat „Górnictwo w Europie Środkowej; organizacja ośrodków górniczych, metody i techniki wydobywcze”. Uczestniczyć w niej będą: prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, dr hab. prof AH Władysław Duczko, dr inż. Jerzy Kicki, bp prof. dr hab. Jan Kopiec, dr inż. Jerzy Markowski, prof. dr hab. Tadeusz Miczka i prof. dr hab. Marek Szczepański.

Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Kultura Europy Środkowej” odbywają się w Zabrzu od 1997 roku. Inspiracją do zorganizowania pierwszej było milenium śmierci św. Wojciecha. W przygotowanie wydarzenia włączają się placówki naukowe, a do wygłoszenia referatów zapraszani są goście z Polski i zagranicy.

Wstęp na konferencję jest wolny. Program na: kultura-europy.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..