Nowy numer 08/2020 Archiwum

Wolność darem

Centralną część obchodów rozpoczęła Msza św. w katedrze w intencji Ojczyzny.

Przewodniczył jej bp Jan Kopiec, obecni byli przedstawiciele władz, wojsko i liczne poczty sztandarowe. Na początku przemówił Winfryd Ficoń, radny powiatu gliwickiego. W homilii biskup gliwicki zaznaczył m.in, że powinniśmy być gotowi na pytania, zwłaszcza młodego pokolenia, jak to się stało, że utraciliśmy niepodległość. – Nie wystarczy powiedzieć, że źli sąsiedzi 24 października 1795 r. podpisali traktat rozbiorowy.

To był efekt pewnej postawy, pewnego rozwoju historycznego, który niestety do tego doprowadził – mówił. – I chociaż wiele wiemy z XIX-wiecznej historii, że posługiwano się naszym narodem w różny sposób, to jednak zdrowa jego esencja została. I ten naród mógł spojrzeć w oczy wszystkim i powiedzieć: „O nasze państwo się dopominamy”. Eucharystię poprzedziły uroczystości na rynku, gdzie w południe włączono się w ogólnopolską akcjię „Niepodległa do hymnu”.

Po Mszy odbył się przemarsz na plac Piłsudskiego, na uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Zwieńczeniem obchodów był patriotyczny wieczór w teatrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama