Mieszkańcy Gliwic, od przedszkolaków po kombatantów, uczestniczyli na pl. Piłsudskiego w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości.
Po Mszy za Ojczyznę w katedrze [Relacja TUTAJ] ulicami miasta przeszedł pochód pod pomnik Marszałka Piłsudskiego. Tam przy wciągniętej na maszt fladze państwowej odbyła się uroczystość z wojskowym ceremoniałem z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, żołnierzy, służb mundurowych, harcerzy oraz mieszkańców miasta.
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie niezależnego samorządu terytorialnego w rozwoju całego kraju. - Skalę tych osiągnięć dobrze widać w takich miejscach jak nasze miasto. Uważam, że zawdzięczamy je ciężkiej, ale zgodnej pracy. Owszem, prowadziliśmy spory, ale nasze miasto było wolne od wyniszczających partyjnych wojen. I zazwyczaj wygrywał tu rozsądek i wspólna troska o dobro Gliwic - powiedział.
Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Gliwicach Mira Fiutak /Foto Gość Zachęcał do refleksji nad osiągnięciami tych stu lat niepodległej Polski, ale również wcześniejszymi powodami jej utraty. Upatrywanymi w słabości instytucji państwa, głębokich podziałach, przedkładaniu partykularnych interesów nad dobro wspólne.
- Dzisiaj również widzimy jałowe spory i prawdziwą nienawiść, którą żywią wobec siebie polityczni przeciwnicy, rozlewającą się na całe społeczeństwo. Sukces Gliwic nie jest odosobnionych przypadkiem. Dzięki instytucji samorządu terytorialnego w Polsce jest wiele podobnych miejsc. Polska jest dzisiaj silna ich siłą. Zbudowaliśmy lokalne wspólnoty, które zgodnym wysiłkiem mieszkańców zmieniają Polskę na lepsze. Warto, żeby władze centralne potrafiły czerpać z tego naukę - podkreślił prezydent Gliwic.
W uroczystości uczestniczyło dużo dzieci Mira Fiutak /Foto Gość Prof. Jerzy Buzek przypomniał, że pomnik, przy którym odbywają się uroczystości odsłonięty został w Gliwicach 20 lat temu, w 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Należy dziś pamiętać, jak krucha i cały czas warta zabiegania jest nasza niepodległość. Przy okazji tej wielkiej rocznicy warto zastanowić się też nad tym, jak nie pomylić niepodległości z izolacjonizmem, jak nie spowodować, żeby nasz głęboki patriotyzm nie przeszedł w nacjonalizm. Ludzkość, a szczególnie Europa, ma już liczne doświadczenia, i niestety, te złe także - powiedział. Cytując wiersz „Oblicze ojczyzny”, związanego z Gliwicami Tadeusza Różewicza, zachęcał do odpowiedzi na pytanie „co to znaczy Ojczyzna?”.
Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów w Gliwicach będzie wieczór w teatrze z projekcją animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Odczytane zostaną fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi pianista Andrzej Jagodziński.