Zmarł ojciec Alfons Kupka

Misjonarz oblat, były prowincjał, architekt, poliglota, wykładowca i założyciel „Misyjnych Dróg”, odszedł do Pana 8 listopada w Lublińcu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Lublińcu 13 listopada Mszą św. o 19.15. Będzie jej przewodniczył bp Paweł Stobrawa. Pogrzeb odbędzie się w Obrze 14 listopada o 12.00.

Ojciec Alfons Kupka urodził się 12 października 1931 roku w Ciasnej koło Lublińca. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 października 1955 roku w Obrze z rąk bp. Herberta Bednorza. Już jako zakonnik studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, nie mogąc ujawnić, że jest księdzem. Odbywał zagraniczne podróże studyjne, uczestniczył w pracach projektowych i budowlanych prowincji oblatów, głosił rekolekcje, wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, był członkiem i przewodniczącym komisji budowlanej archidiecezji poznańskiej.

O. Alfons Kupka jest autorem projektów i realizacji wielu kościołów i klasztorów w Polsce i na terenach misyjnych. W 1974 roku wybrano go na prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Oblatów. Jednocześnie został powołany do konsulty międzyzakonnej jako przewodniczący komisji misjonarzy ludowych. Po zakończeniu dwóch kadencji pracy jako prowincjał w 1980 roku podjął starania o możliwość wydawania „Misyjnych Dróg” i w 1983 roku został redaktorem naczelnym kwartalnika, a później dwumiesięcznika. Do 2013 roku był czynnym członkiem redakcji.

Zaprojektował kilka klasztorów i kościołów w Polsce i kilkanaście kościołów, szkół i klasztorów na Madagaskarze, w Kamerunie, na Ukrainie, na Białorusi, w Niemczech.

We wrześniu 2013 roku został przeniesiony do klasztoru w Lublińcu, przygotowanego do pomocy chorym współbraciom. Swoją chorobę i cierpienie ofiarował za misje i misjonarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..