Nowy numer 46/2018 Archiwum

Korfanty w stolicy

Pomnik politycznego przywódcy polskich Górnoślązaków wreszcie stanie w Warszawie. I to w bardzo dobrym miejscu.

Wykonana z brązu postać Wojciecha Korfantego w stolicy Polski zostanie umieszczona u zbiegu Alei Ujazdowskich i ul. Agrykoli, przed ogrodzeniem parku Łazienkowskiego. Ma się wpisać w ciąg pomników ojców niepodległości Rzeczypospolitej. Przy Alejach Ujazdowskich stoją już m.in. pomniki Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze), Romana Dmowskiego (plac Na Rozdrożu) i Wincentego Witosa (plac Trzech Krzyży).

Więzienie zamiast chwały

Rzeczpospolita spłaca w ten sposób swój dług wobec tego Ślązaka. Wojciech Korfanty za życia został bowiem w swojej ojczyźnie potraktowany haniebnie. Za jego wielkie zasługi, m.in. za doprowadzenie do powrotu części Śląska do Polski, rządząca w latach 1926–1939 sanacja zapłaciła mu więzieniem i wygnaniem. Nie dostał listu żelaznego nawet na pogrzeb własnego syna, który odbywał się w Katowicach. Daremnie czekał na niego na granicy w Cieszynie.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy