Po niemal dwóch latach prac wielu komisji bp Jan Kopiec przyjął dokumenty synodalne. Zawarte w nich zapisy zaczną obowiązywać w przyszłym roku.
W auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II przy gliwickiej katedrze, gdzie przez wiele miesięcy odbywały się zebrania plenarne, 4 listopada – we wspomnienie św. Karola Boromeusza – po raz ostatni spotkali się wszyscy powołani na synod, by uczestniczyć w podpisaniu przez bp. Jana Kopca końcowego dokumentu. Obecni byli też biskupi górnośląskiej metropolii oraz księża z całej diecezji, którzy koncelebrowali później uroczystą Mszę Świętą w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła na zakończenie synodu. – W synodalnej auli z pewnością doświadczyliście powiewu Ducha Świętego i dynamizmu słuchania, modlitwy i eklezjalnego rachunku sumienia. Czas pierwszego synodu dał wam okazję, by spojrzeć wstecz i taki rachunek czynić, aby w duchu pokory spotkać się z ludzkim obliczem Kościoła – mówił w homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Przypominał, że „Kościół i synod są synonimami”. W swoim słowie przed zakończeniem Mszy bp Kopiec akcentował, że „zaczyna się nowy czas”. – Diecezja gliwicka jest wzmocniona swoją refleksją i przyglądaniem się sobie. Oby teraz potrafiła wznieść się ponad swoje niekiedy nawet zacieśnione patrzenie na wiele spraw w życiu Kościoła i znalazła tyle energii, aby iść naprzeciw spotkaniu czasów, ludzi i pokoleń, które również włączą się w prawdziwe świadczenie o Jezusie Chrystusie – powiedział.
I Synod Diecezji Gliwickiej rozpoczął się w marcu ubiegłego roku, w 25. rocznicę utworzenia diecezji. Prace odbywały się najpierw w zespołach parafialnych, a następnie w 11 komisjach tematycznych i na sesjach plenarnych. Uczestnicy podejmowali takie zagadnienia, jak rodzina, duszpasterstwo, katecheza, liturgia czy sprawy ekonomiczne.
Zapisy dokumentów synodalnych zaczną obowiązywać 25 marca 2019 r. Z ich treścią będzie można zapoznać się w wydanej publikacji zawierającej wszystkie uchwały.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się