Po prawie dwóch latach prac bp Jan Kopiec podpisał dokumenty synodalne. - Zaczyna się nowy czas - mówił na zakończenie uroczystej Mszy Świętej.
W auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II przy gliwickiej katedrze, gdzie przez wiele miesięcy odbywały się zebrania plenarne, po raz ostatni spotkali się wszyscy powołani na synod, by uczestniczyć w podpisaniu końcowego dokumentu.
Wydarzenie odbyło się w dzień św. Karola Boromeusza, który dla przeprowadzenia koniecznych reform i uchwał Soboru Trydenckiego zwołał aż 13 synodów diecezjalnych i 5 prowincjalnych.
Obecni byli m.in. abp metropolita katowicki Wiktor Skworc i jego biskup pomocniczy Marek Szkudło, biskup opolski Andrzej Czaja, a także pierwszy biskup diecezji gliwickiej Jan Wieczorek oraz nowy biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki, którego nominacja została ogłoszona właśnie podczas jednego z zebrań synodu.
Biskupi oraz księża z całej diecezji koncelebrowali później uroczystą Mszę Świętą w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła na zakończenie synodu.
- W tej świętej godzinie spotykają się Eucharystia i synod. Jedna i druga rzeczywistość buduje wspólnotę i wspólnocie powinna służyć - powiedział na początku homilii abp Wiktor Skworc. - Kościół i synod: te słowa są synonimami - dodał.
- W synodalnej auli z pewnością doświadczyliście powiewu Ducha Świętego i dynamizmu słuchania, modlitwy i eklezjalnego rachunku sumienia. Czas pierwszego synodu dał wam okazję, by spojrzeć wstecz i taki rachunek czynić, aby w duchu pokory spotkać się z ludzkim obliczem Kościoła - zauważył arcybiskup.
- Nie za często mamy okazję przeżywać takie chwile, jak te dzisiejsze. Dlatego tym bardziej jestem podniesiony na duchu, a równocześnie nie brakuje mi bardzo głębokiego przekonania, że zaczyna się nowy czas. Diecezja gliwicka jest wzmocniona swoją refleksją i przyglądaniem się sobie. Oby teraz potrafiła wznieść się ponad swoje niekiedy nawet zacieśnione patrzenie na wiele spraw w życiu Kościoła i znalazła tyle energii, aby iść naprzeciw spotkaniu czasów, ludzi i pokoleń, które również włączą się w prawdziwe świadczenie o Jezusie Chrystusie - powiedział bp Jan Kopiec na zakończenie Mszy Świętej.
Następnie został odczytany dekret biskupa gliwickiego o zakończeniu pracy synodu.
I Synod Diecezji Gliwickiej rozpoczął się 25 marca 2017 r., w 25. rocznicę utworzenia diecezji. Prace odbywały się najpierw w zespołach parafialnych, a następnie w 11 komisjach i na sesjach plenarnych.
Tematy, jakimi zajmował się synod, to: rodzina, duszpasterstwo, osoby świeckie i osoby zakonne, duchowieństwo, katecheza, Caritas, misje, liturgia, kultura oraz sprawy ekonomiczne.
Zapisy dokumentów synodalnych zaczną obowiązywać 25 marca 2019 r.
Zobacz także: