Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Małżeństwo - kawałek nieba na ziemi?

Gościem wydarzenia zorganizowanego w Bytomiu jest ks. dr Marek Dziewiecki, wykładowca psychologii i pedagogiki, rekolekcjonista, autor książek, artykułów i audiobooków.

„Małżeństwo i rodzina – Boża recepta na sukces” – tak zatytułowane zostało trzydniowe forum, zorganizowane dla różnych środowisk przez duszpasterstwo małżeństw, działające w parafii jezuitów, i Wspólnotę Trudnych Małżeństw „Sychar”.

W pierwszej konferencji ks. dr Marek Dziewiecki mówił o Bożej wersji małżeństwa jako największej miłości między mężczyzną i kobietą na tej ziemi oraz o tym, jak ją przekazywać młodym ludziom.

– Po pierwsze: wziąć kogoś za żonę, za męża to wybrać osobę, którą odtąd kocham najbardziej na tej ziemi. Tylko Boga kocham bardziej – tłumaczył. – Jeżeli ktoś zawiera małżeństwo i nie kocha żony, męża, bardziej niż mamy, taty, brata, siostry, dzieci, które się pojawią, bardziej niż przyjaciół obecnych czy przyszłych, to w ogóle małżeństwo nie zaistniało, bo jego istotą jest największa miłość – mówił.

Po drugie: miłość małżeńska jest też największa dlatego, że jest okazywana z bliska. Im bliżej jest ten kto kocha, tym bardziej nas umacnia.

Trzecim wyrazem wielkości miłości małżeńskiej jest pragnienie posiadania dzieci i to tylko w tym związku.

Małżeństwo - kawałek nieba na ziemi?   Uczestnicy spotkania Klaudia Cwołek /Foto Gość – Bóg chce naszego szczęścia i podpowiada nam małżeństwo i rodzinę jako pierwszą drogę do kawałka nieba na ziemi – akcentował prelegent. A jeżeli są małżeństwa mało szczęśliwe, coraz więcej wręcz nieszczęśliwych, a w niektórych jest kawałek czy niemal całe piekło na ziemi, to nie dlatego, że Bóg miał nie do końca przemyślany pomysł. To realizacja Jego pomysłu przez konkretnych małżonków bywa nieraz średnia, czasami kiepska i fatalna. Ks. Dziewiecki mówił też o znanych mu małżeństwach, które wiernie realizują przysięgę małżeńską, są szczęśliwe i którymi sam się zachwyca. Wśród wielu rad, jak dbać o miłość w małżeństwie (podawał je też w czasie przeznaczonym na pytania), wymienił m.in. okazywanie miłości od świtu do nocy w formie dostosowanej do okoliczności dnia. Na przykład nie jest dobrze, gdy żona zajmuje się różnymi obowiązkami domowymi, a mąż w tym czasie ogląda telewizję. Warunkiem jest też solidne wychowywanie dzieci (okazywanie im miłości i stawianie wymagań) oraz trzymanie się kurczowo Boga.

Spotkanie odbyło się w kościele Trójcy Świętej w Bytomiu i przeznaczone było przede wszystkim dla katechetów, wychowawców, nauczycieli i rodziców. W czasie jego trwania o swoich doświadczeniach mówiły dwie osoby ze Wspólnoty „Sychar”.

Forum Rodziny potrwa do 5 listopada. Program na stronie internetowej strongfamily.info.

Małżeństwo - kawałek nieba na ziemi?   Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama