Drugie podejście

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła nowy przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej.

Ze względu na wzrost cen prądu nowa grupa zakupowa zdecydowała o skróceniu okresu trwania umów do jednego roku. Termin składania ofert upłynie 29 października. Wszystko po to, by wspólny zakup był możliwy od początku stycznia 2019 roku.

- Mamy do czynienia ze znacznymi podwyżkami cen energii, ale działając razem, wciąż mamy większe szanse na uzyskanie lepszej oferty, niż gdybyśmy działali w pojedynkę - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

- To problem globalny, na który złożyło się - jak wynika z naszych analiz - kilka czynników, np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów - dodaje.

Do nowej metropolitalnej grupy zakupowej przystąpiło 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek, które chcą zamówić łącznie prawie 0,5 TWh energii elektrycznej. To o 15 zamawiających mniej niż deklarowało swój udział w poprzednim postępowaniu przetargowym.

- Różnica ta wynika z faktu, że część zamawiających, biorących udział w poprzednim przetargu, była zainteresowana wspólnym zakupem energii w roku 2020, ponieważ na rok 2019 posiadają jeszcze obowiązujące umowy - tłumaczy Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji.

Przypomnijmy, że w poprzednim postępowaniu ws. metropolitalnej grupy zakupowej wpłynęły trzy oferty, a najtańsza z nich o ok. 65 mln zł przewyższała maksymalną kwotę, jaką grupa zamierzała przeznaczyć w ciągu dwóch lat (2019-2020) na wspólny zakup energii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..