Metropolia będzie miała zintegrowany transport publiczny

Jest zgoda na przejęcie KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Zamiast trzech organizatorów transportu publicznego będzie jeden Zarząd Transportu Metropolitalnego, od którego będzie zależeć m.in. tworzenie i modyfikowanie rozkładów jazdy czy ustalanie przebiegu linii.

W poniedziałek Zgromadzenie Metropolii wyraziło zgodę na przejęcie wszelkich praw i obowiązków KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Dzięki temu pełna integracja transportu publicznego w GZM jest już coraz bliżej.

- Jesteśmy już niemal na końcu sfinalizowania tego wielkiego procesu, jakim jest pełna integracja dotychczas funkcjonujących związków komunikacyjnych - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o uchwale Zgromadzenia, które w poniedziałek wyraziło zgodę na przejęcie wszystkich praw i obowiązków trzech dotychczasowych organizatorów.

- Stworzenie spójnego systemu transportu publicznego od początku było naszym priorytetem, ponieważ od prawie 20 lat stanowiło to jedną z barier utrudniających mieszkańcom podróżowanie po konurbacji śląskiej - dodaje.

To kolejny etap integracji transportu publicznego w metropolii po wprowadzeniu wspólnych taryf dla biletów jednorazowych, ujednoliceniu taryf dla biletów okresowych oraz zagwarantowaniu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat.

- O ile w tej pierwszej kwestii pasażerowie odczuli tę zmianę bezpośrednio, o tyle ta druga, związana z przejęciem zadań, praw i obowiązków dotychczasowych organizatorów transportu publicznego, jest bardzo ważna z punktu widzenia organizacyjnego - podkreśla z kolei Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, który w metropolii odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

- Kiedy już KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry zostaną przejęte przez ZTM, to Metropolia właśnie będzie odpowiadać m.in. za projektowanie rozkładów jazdy czy ustalanie przebiegu tras poszczególnych linii - dodaje.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje prawie 440 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, obsługujących łącznie niemal 7 tys. przystanków. Każdego dnia w trasie jest ok. 1,1 tys. autobusów oraz 170 tramwajów, a w Tychach także 17 trolejbusów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..