Upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej

Uroczystość odbędzie się w parafii Świętego Krzyża w Miechowicach.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w Bytomiu zaprasza na uroczystość w 25. rocznicę odsłonięcia tablicy pamięci Tragedii w Miechowicach w roku 1945. Umieszczenie tej tablicy w kościele poprzedzone było uciążliwymi staraniami, a wcześniej jeszcze zakazem mówienia o tragicznych wydarzeniach.

W Miechowicach w 1945 roku zamordowano kilkaset osób za to, że były Niemcami, a nieraz tylko dlatego, że posiadały cenne wówczas rzeczy, takie jak zegarek czy radio. Zbrodni dokonali żołnierze Armii Czerwonej.

Uroczystość rozpocznie się 13 października o 15.45 pod tablicą w kościele Krzyża Świętego w Bytomiu-Miechowicach. O 16.00 sprawowana będzie Msza w języku niemieckim, a po niej przewidziane jest spotkanie w domu katechetycznym z prelekcją Joachima Makowskiego.

Zaprezentowana zostanie także wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pt. "Koniec i Początek. Rok 1945", obrazująca Tragedię Górnośląską na terenie całego Górnego Śląska, którą będzie można zobaczyć w kościele jeszcze 14 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..