Ludzie dają serce i pieniądze

Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach ma nową wiatę edukacyjną i odremontowaną kuchnię.

Wczoraj poświęcił je bp Jan Wieczorek, który przewodniczył Eucharystii w dniu odpustu św. Rafała Archanioła. Imię „Rafał” oznacza „Bóg uzdrawia”, a archanioł jest m.in. patronem podróżujących. Biblijnemu Tobiaszowi towarzyszył w drodze, chronił przed demonami i uzdrowił jego ojca.

– Ileż w tym ośrodku jest małych i większych „Rafałów”, którzy troszczą się o drogę tych, którzy tu przybywają – mówił bp Jan Wieczorek w homilii.

Wcześniej działalność ośrodka przedstawił licznie zebranym pacjentom i gościom ks. Kazimierz Tomasiak, dyrektor placówki. – Przyjeżdżają tutaj dzieci z całej Polski z różnego rodzaju schorzeniami: z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zespołem Downa, przepukliną oponowo-rdzeniową, różnymi dystrofiami, w stanach powypadkowych i pooperacyjnych – wszystkim pomagamy – mówił. Poinformował, że w ośrodku, który od jakiegoś czasu zaczyna przyjmować także dorosłych (przedtem tylko dzieci i młodzież), pracuje prawie 120 osób: lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, terapeutów zajęciowych, pracowników administracji i działu gospodarczego. Od otwarcia w 1994 r. placówka przyjęła ponad 25 tys. pacjentów, a ponieważ przyjmowani są z opiekunami, w sumie skorzystało z niej ponad 50 tys. osób. Ludzie dają serce i pieniądze   Ks. Kazimierz Tomasiak, nowy dyrektor ośrodka Klaudia Cwołek /Foto Gość Ośrodek Rehabilitacyjny pw. Świętego Rafała Archanioła należy do diecezji gliwickiej i wyróżnia się tym, że oprócz rehabilitacji oferuje opiekę duchową. Na miejscu jest kaplica, można przygotować się i przystąpić do sakramentów świętych, poprosić o rozmowę duchową. W posługę zaangażowane są też siostry służebniczki. A bp J. Wieczorek odwiedza każdy turnus, udziela tutaj także sakramentu bierzmowania.

Utrzymanie i prowadzenie całego obiektu jest możliwe dzięki kontraktowi z NFZ, ale także ofiarności i pracy wielu osób prywatnych i instytucji. Generalny remont kuchni sfinansowany został ze zbiórki w kościołach diecezji, a nową wiatę edukacyjną, wykonaną po kosztach, ufundowali leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Uroczystości odpustowe połączone były z licznymi atrakcjami, koncertami i występami do późnego wieczora.

Ludzie dają serce i pieniądze   Przecięcie wstęgi w nowej wiacie edukacyjnej Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..